Večerníček slaví 55. narozeniny, chlapec v čepici je nejdéle vysílanou českou televizní znělkou

Zatímco v posledních letech se Večerníček vysílá denně, původně to bylo jen jednou týdně, a to v neděli. Pravidelně se začal vysílat v neděli 2. ledna 1965. Autorem znělky, která se původně vysílala černobíle, je výtvarník Radek Pilař a skladatel Ladislav Simon.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Večerníček | Zdroj: Česká televize

První pohádkou byl Kluk a kometa. Chlapeček s papírovou čepicí se ale na obrazovky dostal až o rok později a hlas mu propůjčil pětiletý chlapec Michal Citavý.

Znělka vznikla v červenci a srpnu roku 1965 a je nejdéle vysílanou v české televizní historii. V průběhu let se drobně měnila, třeba po rozdělení Československa logo ČST nahradilo logo ČT. Pro Slovensko vznikla odlišná znělka dětského pořadu.

Kresby Radka Pilaře, 1966 | Zdroj: Česká televize

Mezi nejznámější večerníčky patří Mach a Šebestová, Bob a Bobek, Rumcajs nebo Maková panenka. Barevné vysílání zahájily Krkonošské pohádky z roku 1974, které jsou jediným čistě hraným večerníčkem.

Podle programového dramaturga ČT:D Miloše Zvěřiny je v archivu kolem 400 pohádek. Zároveň ale vznikají nové cykly, které jsou taktéž úspěšné. Nové i archivní večerníčky jeho slovy spojuje. „Výborný kvalitní nápad, to znamená scenáristika, pak originální výtvarno a v neposlední řadě políbený režisér nebo režisérka,“ řekl Radiožurnálu.

Pořad je specifický svojí stopáží, která je přímo určena na míru dětskému divákovi, který pozornost udrží osm až deset minut. Cílovou skupinou jsou děti ve věku čtyři až osm let a za celou dobu existence pořadu se nezměnil čas vysílání.

V roce 1999 na hvězdárně v Ondřejově objevili planetku 33 377, kterou pojmenovali Večerníček.

mkk, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme