Malá inventura představí experimentální formy divadla z Česka i ze zahraničí

Jedenáctý ročník festivalu Malá Inventura, který začíná dnes večer, přibližuje divákům to nejzajímavější z nezávislé divadelní tvorby. Diváci uvidí téměř dvacítku domácích projektů i mezinárodní projekt Men&Mahler známého choreografa Paula Grandhoje. Přehlídku experimentálních forem divadla pořádá občanské sdružení Nová síť.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá inventura – zahajovací večer

Malá inventura – zahajovací večer | Foto: Vojtěch Brtnický

„Je to výjimečná příležitost vidět projekt takového rozsahu, kde je osm špičkových tanečníků na jevišti. Takovéhle projekty se u nás v Čechách bohužel málokdy vidí, protože se nedají zafinancovat,“ říká o Men&Mahler jedna z hlavních organizátorek festivalu Adriana Světlíková.

„Máme velkou radost, že tentokrát je program opravdu velice kvalitní a každý z projektů, který bude prezentován, už má za sebou nějaké ocenění nebo nominaci,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Eva Rajlichová informuje o festivalu nového divadla Malá inventura

„Letos jsme se zaměřili docela výrazně na to, abychom se právě síťovali během festivalu. Opravdu na prezentaci české kultury. S tím jsou spojena i česká centra, která festival výrazně podporují,“ dodává.

Řada výjimečných inscenací vzniká ve velmi skromných podmínkách. Třeba komorní one man show Valentýn, ve které exceluje Petr Krušelnický, se podařilo realizovat za minimální peníze jen díky obrovskému nasazení tvůrců.

„Toto představení je opět takovou komunikací a soubojem mezi mužem a ženou. Valentýn je trošku transvestita, trošku člověk, kterého známe a potkáváme na ulici. Je to opravdu velmi zajímavý pohled do měnících se poloh charakterů,“ popisuje Adam Halaš z experimentálního prostoru NoD v Praze.

Tam bude k vidění i další nevšední projekt s názvem Nespatřen, kde se pracuje s konfrontací pohybu a hlasu. Protože se odehrává ve speciálních světelných podmínkách, je možné si ho vychutnat právě jen živě v divadle.

Nováčkem je na festivalu Studio hrdinů, které sídlí ve Veletržním paláci. „Studio hrdinů nasadí na Malou inventuru inscenaci Církev od Célina v režii Honzy Horáka a Michala Pěchoučka,“ říká Tomáš Kadlec ze Studia hrdinů.

Malé inventura končí 28. února. Následovat ji bude inventura velká neboli festivalové ozvěny v českých regionech. První příležitost budou mít diváci v Plzni na začátku května.

Eva Rajlichová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme