Po Brně přichází Králova řeč i do Prahy. Nastudovalo ji Divadlo Pod Palmovkou

V pražském Divadle Pod Palmovkou se dnes odehrála první veřejná generálka hry Králova řeč. Titul proslavil stejnojmenný film, oceněný čtyřmi oscary. Už před měsícem si českou premiéru odbyla Králova řeč v brněnském Národním divadle a představení jsou až do podzimu vyprodána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Stránský | Foto: Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Recenzenti brněnskou inscenaci režiséra Martina Stropnického považují za nadprůměrnou, a na lístky jsou dokonce pořadníky. Píší, že pro herce Martina Slámu je postava koktajícího budoucího krále Jiřího VI. životní rolí. Pro herce Ladislava Freje, který hraje australského logopeda, jde zas o velký návrat na scénu Mahenova divadla.

Pražskou inscenaci režiséra Petra Kracika charakterizují krátké vtipné dialogy a rychlé, až filmové střihy. Ty ostatně využívá i režisér Stropnický v Brně. A podobné jsou si i kostýmy a kulisy, ve kterých se příběh nejenom o tom, jak se budoucí král odnaučil koktání, ale také o zákulisních intrikách na královském dvoře, odehrává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na veřejné generálce Královi řeči v Divadle Pod Palmovkou byla i redaktorka Michaela Vetešková

Na jevišti Palmovky jsou po obou stranách dveře, v zadní části náznak divadelní opony a hlediště, uprostřed stolek, křesílko a židle. A divákům se toto Kracikovo tradiční - snad až konvenční - zpracování líbí.

„Je to moc hezké představení, líbí se mi to. Že je to takové klasické podání. Co jsem byla v poslední době v divadle, tak to bylo všechno takové moc zmodernizované a tohle je opravdu takové hezké klasické představení,“ shrnula své dojmy jedna z divaček, které generálku sledovaly.

Čím je ještě pražská inscenace srovnatelná s tou brněnskou, to jsou skvělé výkony hlavních představitelů. Vévodu z Yorku představuje Martin Stránský, jeho logopeda Dušan Sitek. Premiéra pražské Královy řeči je 19. dubna.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme