Starostou Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan. Mandát jako první obhájil potřetí v řadě

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se dosud nikomu jinému nepodařilo, informoval server BBC News. Podle oficiálních výsledků voleb získal téměř 44 procent hlasů a porazil svou soupeřku z Konzervativní strany Susan Hallovou. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 20:39 4. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sadiq Khan se stal starostou britské metropole potřetí v řadě

Sadiq Khan se stal starostou britské metropole potřetí v řadě | Foto: Chris J Ratcliffe | Zdroj: Reuters

Khan získal něco málo přes milion hlasů, tedy téměř 44 procent, a o více než 11 procentních bodů předstihl Hallovou. Dařilo se mu zejména ve vnitřním Londýně, ale v několika okrajových čtvrtích měl problémy.

V pátek se horečně spekulovalo o tom, že výsledek bude těsnější, než se původně předpokládalo. Khanův náskok ale podle agentury AP ukázal ve srovnání s předchozími volbami v roce 2021 příklon od konzervativců k labouristům.

Měla být druhou železnou lady. Nakonec ale vládla nejkratší dobu v britské historii

Číst článek

Třiapadesátiletý syn pákistánských přistěhovalců díky sobotnímu výsledku předstihl svého předchůdce a bývalého premiéra Borise Johnsona, který byl ve funkci dvě volební období.

„Čelili jsme nepřetržité negativní kampani, ale nemohu být pyšnější na to, že jsme na šíření strachu odpověděli fakty, na nenávist nadějí a na pokusy rozdělit snahou sjednotit,“ řekl Khan po vyhlášení konečného výsledku. „Vedli jsme kampaň, která odpovídala duchu a hodnotám tohoto velkého města, které považuje naši rozmanitost nikoli za slabost, ale za všemocnou sílu, a města, které odmítá pravicový tvrdý populismus a dívá se dopředu, nikoli zpět,“ dodal.

Slíbil rovněž, že vybuduje více sociálního bydlení a bude spolupracovat s případnou budoucí labouristickou vládou na posílení policejních kapacit.

Miliony Angličanů hlasovaly ve čtvrtek v komunálních volbách, které byly pro největší část Spojeného království posledním řádným hlasováním před parlamentními volbami.

Vládní Konzervativní strana se připravovala na výrazné ztráty, které zřejmě dál oslabí pozici premiéra Rishiho Sunaka.

Khan získal něco málo přes milion hlasů, tedy téměř 44 procent | Foto: Alastair Grant | Zdroj: ČTK / AP

Angličané volili přes 2500 členů obecních zastupitelstev. Kolem sobotních 17.00 SEČ měla levicová opozice zajištěných 1140 míst, čímž si polepšila o 185 křesel proti minulým volbám.

Konzervativci naopak 473 křesel ztratili a připsali si zatím pouze 513 zvolených zastupitelů. Polepšili si také liberální demokraté s 521 křesly i nezávislí kandidáti se 228 křesly.

Khanovo vítězství podle agentury Reuters pomohlo upevnit náskok labouristů před celostátními volbami, které se zřejmě uskuteční koncem tohoto roku.

Průzkumy veřejného mínění předpovídají, že v nich levicová opozice zvítězí, což vynese k moci jejich lídra Keira Starmera a ukončí 14 let trvající vládu konzervativců v Británii.

Analytik John Curtice uvedl, že Sunakovi se podle volebních výsledků nepodařilo zachránit konzervativní značku po škodách, které napáchali jeho předchůdci Boris Johnson a poté Liz Trussová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme