Kusturicův filmový festival přivítá řadu hvězd. Přijede Balabanov, Garrone či Monica Belluci

Když se řekne Kustendorf, zbystří ucho znalců nezávislé filmové produkce. Festival tohoto názvu už pošesté pořádá ve svém dřevěném městečku v horách na pomezí Srbska a Bosny slavný balkánský režisér Emir Kusturica s rodinou a přáteli. Jde o jeden z nejzajímavějších festivalů nezávislého a studentského filmu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kustendorf 2013

Kustendorf 2013 | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Tento festival nemá jedinou reklamu a žádnou tady neuvidíte,“ propaguje výhradně filmové umění. „Daří se nám dávat dohromady mladé lidi, kteří věří, že film není jen vulgarita a komerce. Je to směsice všeho možného, jakou kdysi býval cirkus. Je to umění, o kterém mluvili Fellini nebo Tarkovskij, a jedním z jeho největších autorů byl Miloš Forman,“ dodává Kusturica.

Světový film podle něj dnes trpí na jedné straně špatnými autorskými filmy, na které se dívá jen autorova rodina, a na straně druhé filmy, kterého jsou natočeny podle hesla čím hloupější, tím lepší. „My bojujeme za návrat filmů 70. a 80. let, kdy film spojoval zábavu a umění. A takové filmy vám chceme ukázat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpravodaje Martina Dorazína z filmového festivalu Kustendorf ve Večerním Radiožurnálu

Mezi prvními dorazil na Kustendorf helikoptérou čínský režisér Zhang Yimou. Ten jako první film festivalu uvedl své Barvy války a dostal cenu Kustendorfu.

Také k hlavním nesoutěžním filmům přijíždějí jejich tvůrci. Takže bude tady například Alexej Balabanov z Ruska, Matteo Garrone z Itálie, Benh Zeitlin z USA nebo slavné herečky Audrey Tautou a Monica Belulcci.

V porotě je také český kameraman Martin Ševc. Proč na festivalu nejsou české filmy, prý neví. „Je otázka spíš na paní Kusturicovou, která vybírá filmy, a nevím, jestli oslovovala nějaké české školy. Ještě loni jsem ji dával kontakt na školu v Písku,“ řekl.

Na festival Kustendorf se tvůrci rádi vracejí. Stejně jako loni, letos také dorazil například ruský mladý filmař Andrej Grigorjev.

„Mladí autoři vnímají svého diváka a současné tendence. Velký problém je v tom, že tyto filmy se k mladým nedostanou. Kustendorf je unikátní v tom, že dokáže shromáždit ty nejtalentovanější mladé tvůrce. V Rusku sice máme něco podobného, ale Kusturicův festival je v této oblasti nejlepší,“ vysvětluje.

Kustendorf 2013 | Foto: Martin Dorazín

Andrej Grigorjev natočil film o Otakaru Vávrovi a na příští festival by rád přivezl dokument o současném Kosovu očima dětí.

„Filmy, které jsem o Kosovu viděl, ukazují jen zničenou zemi a lidi v bezvýchodném postavení. My chceme ukázat i druhou stranu - že tam jsou i šťastní a nesmírně talentovaní lidé s nezničitelnou touhou žít dál.“ říká.

Na Kustendorfu se filmy nejen promítají, ale také natáčejí a vymýšlejí. Je to taková zimní filmová škola v nezapomenutelném balkánském vydání.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme