Letošní Febiofest ozdobí Chaplinová nebo Giannini, v porotě zasedne i Čáslavská

Už ve čtvrtek se rozběhne dvacátý ročník festivalu Febiofest. Filmová přehlídka nabídne na dvě stovky filmů a zdobit ji budou hvězdy jako Geraldine Chaplinová nebo italský herec Giancarlo Giannini, známý jako ‘padouch z bondovek‘. Významní hosté budou také ve festivalových porotách. Ve velké porotě zasedne velká filmová fanynka a slavná česká gymnastka Věra Čáslavská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fero Fenič | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Všichni na této planetě, nebo většina z nás, filmy milujeme. Těším se hodně na to, že uvidím přímo z očí do očí dceru Charlieho Chaplina. Protože toho jsem milovala od dětství,“ prozrazuje sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Na svou roli čestné předsedkyně poroty sekce Nová Evropa se také velmi těší. „Budu to spíš zaštiťovat a budu dávat pozor, jestli si rozhodčí mezi sebou nešuškají a jestli se tam na něčem nedomlouvají,“ říká s úsměvem.

Přehrát

00:00 / 00:00

V porotě letošního Febiofestu bude i Věra Čáslavská. ČRo řekla, na co se nejvíc těší. Další informace o festivalu zjišťovala Eva Rajlichová

V soutěži o Gand Prix Febiofestu nebudou chybět ani čeští zástupci. První z nich koprodukční česko-slovenský film Můj pes Killer režisérky Miry Fornay už získal ocenění na festivalu v Rotterdamu.

Druhé české želízko v ohni je celovečerní debut v současné době zřejmě nejmladšího českého filmaře, 18letého Matěje Chlupáčka s názvem Bez doteku.

Zakladatel druhé největší filmové přehlídky v Česku Fero Fenič nedávno podepsal smlouvu se společností Mezinárodní filmový festival Praha o prodeji Febiofestu. V médiích se objevila prodejní částka 25 milionů korun.

„Prohlašuji, že suma neodpovídá pravdě, byť je uvedena ve smlouvě jako odhadní suma. Nebyla mi poukázaná,“ vysvětluje Fero Fenič.

„To, za jakých podmínek jsme obchod domluvili, je součástí jiné smlouvy, která je dodatkem a která není veřejná. Jsem u ní zavázán k tomu, že nemůžu podmínky sdělovat,“ dodává. Hlavním důvodem prodeje Febiofestu bylo to, že posledních pět let bojovali jeho organizátoři s financemi.

„Vloni byl vlastně jen jeden generální partner, žádný hlavní partner. Ten generální byl na poloviční částce a náš rozpočet oproti rokům před krizí klesl přibližně na polovinu. Tedy do velmi dramatického stavu, ve kterém se měl problém Febiofest dále udržet při životě,“ přiznává Fenič.

Pokud Mezinárodní filmový festival Praha dodrží podmínky, ve kterých se mimo jiné říká, že se Febiofest nesmí stát komerční akcí nebo že musí zabezpečit stálý minimální rozpočet, stane se vlastníkem přehlídky v roce 2017. Pokud ne, vlastníkem zůstane Fero Fenič.

Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme