Febiofest

| ČTK |Film

Kusturica, Gudmundsson a film Marija. Febiofest uděloval ceny

Na závěr festivalu Febiofest dostali ceny režiséři Gudmundur Arnar Gudmundsson s Emirem Kusturicou a herečka Margarita Breitkreizová pro film Marija. Islandský režisér Gudmundsson se stal vítězem 24. ročníku Febiofestu v sekci Nová Evropa s islandsko-dánským snímkem Kamenné srdce. Emir Kusturica získal cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Breitkreizová převzala cenu Amnesty International pro filmy s lidskoprávní tematikou za snímek Marija, v němž ztvárnila hlavní roli.

|Kristina Roháčková |Film

Začíná Febiofest. Uvede ozvěny oscarové sezony, vítěze z Berlinale i Stewartovou na druhou

Letošní ročník Febiofestu uvede 155 filmů z 55 zemí. Kromě debutů a současné produkce známých tvůrců dá prostor i dokumentární tvorbě, distribučním předpremiérám i lehce bizarním projektům. Diváci se tak vedle premiéry Žen 20. století, které získaly nominaci na Zlatý glób pro nejlepší herečku a snímek, mohou těšit i například na Gérarda Depardieu v roli Stalina, Salmu Hayekovou požírající zvířecí srdce nebo těhotnou Alice Loweovou na cestě za nemilosrdnou pomstou.

|Kristina Roháčková |Film

Letošní Febiofest zahájí snímek Agnieszky Hollandové. Do čela poroty zasedne Juraj Herz

Nadcházející 24. ročník filmového festivalu Febiofest přivítá polskou režisérku Agnieszku Hollandovou, kultovního amerického tvůrce Abela Ferraru a už dříve ohlášeného britského kameramana Petera Suschitzkého. Hollandová zároveň 23. března zahájí festival projekcí svého nového snímku Přes kosti mrtvých. Do čela divácké poroty se tentokrát postaví legendární český režisér Juraj Herz.

|Radek Kříž |Film

Polský film Červený pavouk inspirovaný mladým sériovým vrahem vstoupí do kin

Sérioví vrazi se rodí v tichu a člověk si jich nevšimne, dokud se nestane jejich obětí, tvrdí podtitul polského filmu Červený pavouk. Snímek, který do českých kin vstoupí ve čtvrtek, popisuje jednoho z nejmladších sériových vrahů na světě. Tvůrci se vyhýbají žánrovému zařazení. Podle nich nejde o klasickou kriminálku ani thriller.

|Petra Benešová, Vojtěch Kouřímský |Film

Cenu ARAS za nejlepší tvůrčí a producentský počin získalo Muzeum Karla Zemana v Praze

Interaktivní Muzeum Karla Zemana v Praze, které velmi netradiční formou mapuje dílo filmového režiséra, dostalo prestižní cenu ARAS. První místo získali zakladatelé muzea za výrazný tvůrčí, organizační a producentský počin v oblasti audiovize. Porotce okouzlil nápad tvůrců, kteří návštěvníkům muzea ukazují nejlepší filmové a loutkové triky českého režiséra. Zájemci se mohou vznést na létajícím stroji nebo řídit známou ponorku z Vynálezu zkázy.

|Eva Rajlichová, Simona Bartošová |Film

Nový česko-slovenský film Můj pes Killer se věnuje problematice rasismu

Stud a hrdost mohou zabíjet. S tímto podtitulem se představí film Můj pes Killer režisérky Miry Fornayové na letošním filmovém festivalu Febiofest, který začíná už podvacáté právě dnes večer. Česko-slovenský snímek tu bude soutěžit v sekci Nová Evropa. Jedno ocenění už ale má - hlavní cenu z přehlídky v Rotterdamu, kde okouzlil diváky i mezinárodní porotu.

|Eva Rajlichová, bre |Film

Letošní Febiofest ozdobí Chaplinová nebo Giannini, v porotě zasedne i Čáslavská

Už ve čtvrtek se rozběhne dvacátý ročník festivalu Febiofest. Filmová přehlídka nabídne na dvě stovky filmů a zdobit ji budou hvězdy jako Geraldine Chaplinová nebo italský herec Giancarlo Giannini, známý jako ‘padouch z bondovek‘. Významní hosté budou také ve festivalových porotách. Ve velké porotě zasedne velká filmová fanynka a slavná česká gymnastka Věra Čáslavská.