Brněnský festival Moravský podzim slibuje špičkové interprety i výjimečné skladby

Mezinárodní hudební festival Moravský podzim, který začíná v neděli, letos přiveze do Brna světové hvězdy, jako například londýnské filharmoniky s dirigentem Valerijem Gergijevem nebo pianistu Borise Berezovského. Zaměří se ale také na výročí připadající na letošní rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní hudební festival Moravský podzim | Foto: MHF Brno

Letošní Moravský podzim je především ve znamení změn. Poprvé se uskuteční v režii Filharmonie Brno, je vyšperkovaný přítomností světových hvězd a opouští mnohé letité zvyklosti.

Asi nejzásadnější novinkou je, že už se nebude konat každý podzim, ale jen jednou za dva roky, vysvětluje ředitelka Marie Kučerová.

„Už to bienálové rozpětí vlastně dává možnost na tom daleko intenzivněji pracovat, pracovat třeba na daleko prestižnějších jménech, jednat se sólisty daleko dopředu, což s tím ročním intervalem jde někdy velice těžce. I finanční podpora města umožňuje udělat z toho festivalu něco mimořádného.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O program hudebního festivalu Moravský podzim se zajímala reportérka Zuzana Kopuletá

Hodně podstatná je také změna dramaturgického přístupu. „Dřív měl festival vždycky stanovené motto a vlastně se do něho musel program jakoby napasovat. Dost často to svazovalo manažery, protože když máte velké jméno, tak mu nemůžete diktovat, co má hrát,“ objasňuje Marie Kučerová.

A velkých jmen bude letos víc. Kromě Valeriej Gergijeva s londýnskými filharmoniky se představí pianista Boris Berezovskij nebo Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu Katovice. Vedle zaměření na špičkové interprety ale chce dramaturgie připomenout i důležité osobnosti skladatelské.

„Jedna dramaturgická linie jsou letošní výročí, s tím, že ačkoliv ve světě se letos připomínají hlavně dvě výročí, Verdiho a Wagnera, my jsme se zaměřili na výročí ne tolik medializovaná, jako je výročí brněnského vynikajícího dirigenta Františka Jílka, českého skladatele Viktora Kalabise, nedožité osmdesáté narozeniny velkého polského skladatele Heryka Goreckého a dalších,“ popsal dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš.

„Další linie jsou národní bloky, kdy přijedou umělci z určité země a představí národní program. K tomu jsou doprovodné programy, gastronomické akce, besedy a ještě bych zdůraznil Český den, protože v době konání festivalu bude státní svátek 28. října. Na tento den jsme připravili dva koncerty s výlučně českou hudbou,“ doplnil Mikeš.

Celkem Moravský podzim nabídne během třinácti festivalových dnů 15 koncertů.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme