Hudba 2010: Co se stalo?

Za rokem 2010 se zavřela voda, leckdo bilancuje, co například v hudbě dal a vzal. V pražském Divadle Archa se 9. února už poněkolikáté sejde silná trojka renomovaných hudebních publicistů, aby jednak zmapovali nejdůležitější hudební dění za uplynulý rok, jednak aby se ho pokusili vsadit do širšího kontextu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudba 2010: Co se stalo? | Foto: Divadlo Archa

Co vypovídá dnešní hudba o stavu světa? Co lze odečíst z jejích sociologických, ekonomických i uměleckých peripetií? To jsou mimo jiné otázky, které si kladou tři zkušení hudební publicisti - Pavel Klusák, Aleš Stuchlý a Karel Veselý - při zpětném pohledu na hudební dění uplynulého roku. Už poněkolikáté tak pokračuje jejich každoroční kritické setkávání v Divadle Archa.

Do tří bloků rozdělený tříhodinový audiovizuální program nemá být podle autorů jenom přehlídkou nejlepších nahrávek, jak je vnímají tři výrazné osobnosti české hudební publicistiky. Kýženou metou je začlenění aktuální hudební produkce do širšího kulturně-společenského kontextu. Pánové Klusák, Stuchlý a Veselý (za nimiž mimochodem stojí úctyhodné kurikulum v časopisech jako His Voice, A2, Respekt, Týden a zdaleka nejen v nich) se tedy spíš soustředí na hledání souvislostí. Návštěvníci večera ale pochopitelně ani tentokrát nebudou ochuzeni o inteligentní a vtipnou argumentaci.

Takřka nedohlednou stylovou pestrost s obrovským množstvím nejrůznějších subžánrů, jejichž mapu se zmínění publicisté snaží zachytit a reprodukovat co možná nejpřehledněji, sjednocuje hledání silných příběhů v hudbě napříč jednotlivými scénami, podscénami i pseudoscénami. Cílem přednášky pak je pomoci nasměrovat, upozornit, propojit. Zdůraznit, že dnešní hudba stále stojí za hloubkový poslech i následnou širší reflexi.

Hudba 2010: Co se stalo? Fléda, Brno 8. února a Divadlo Archa, Praha, 9. února

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme