Mezi ploty vystoupí hendikepovaní umělci po boku ostatních

Poslední květnový víkend už tradičně patří v pražských Bohnicích festivalu Mezi ploty. Na jednadvacátý ročník přijede 80 divadelních a hudebních souborů. Poprvé budou mít samostatnou scénu i nejmenší návštěvníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěv ve znakovém jazyce - koncert skupiny Traband na Mezi ploty | Foto: Česká komora tlumočníků znakového jazyka

Další poprvé lze považovat opravdu za velkou událost. Na festivalu vystoupí soubor Národního divadla.

Návštěvníky opět pobaví Divadlo Sklep, které před 21 lety otevřelo svojí Besídkou první ročník festivalu. Naposledy tu soubor vystoupil před 15 lety.

Letošní Mezi ploty v mnohém předčí loňský jubilejní ročník. V hudební části se například představí Plastic People of the Universe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudební program festivalu Mezi ploty, který se koná v bohnické psychiatrické léčebně, přiblížila Jitka Benešová

„Zahrajeme nové věci i starší, které jsou trošku překopané. Část publika vyžaduje pořád Francovku a Dvacku a tyhle věci, jenomže tomu nelze zcela úplně vyhovět. Proto to máme promíchané, abychom pobavili nové i staré,“ nastínil jejich program zpěvák a violista Jiří Kabeš.

Festivalový set z Vypsané fiXy bude podle frontmana Márdiho i výsledkem hlasování fanoušků na facebooku.

„Právě jsem přemýšlel o tom, jak to pojmeme, protože jsme právě jeli šňůru k naší nové desce. Pak jsme vydali takové malé EPčko. K tomu jsme také jeli a hráli jsme hlavně ty novější písně, tak teď na festivalech bychom udělali asi takový Best Of podle toho, co mají lidé nejradši, a chtěli bychom do toho možná zapojit i naše fanoušky na facebooku, že by se udělala nějaká anketa, protože na festivalu si člověk zahraje tak 10 – 15 věcí,“ dodává Márdi.

Na seznamu hudebních skupin je i formace Republic of Two – Jiří Burian a Mikoláš Růžička. Naposledy si zaexperimentovali s elektronickou hudbou a samply.

„Chceme prostě pořád dělat to, co nás baví. Ale jak se vyvíjíme my, tak se vyvíjí i naše vnímání a naše hudba. Takže s tím bude souviset obrazové pojetí celého koncertu,“ dodal jeden ze dvou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O festivalu Mezi ploty mluvil v Ranním interview Radiožurnálu ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice Martin Hollý

Skupina Chinaski se podle Michala Malátného připravuje na velkou jízdu Mezi ploty.

„Písničky z poslední desky určitě zazní, protože já jsem ten playlist nastavil tak, že hrajeme ty nejstarší a nakonec skoro celou novou desku,“ vysvětlil Michal Malátný.

Vedle profesionálů se na festivalu tradičně objeví řada uskupení hendikepovaných umělců. Základní myšlenkou akce je nedělat rozdíly mezi umělci s hendikepem a ostatními a současně přítomnost postižených nijak nezdůrazňovat.

"Naší strategií je destigmatizace a mluvení o tématech s duševními nemocemi a festival Mezi ploty vnímáme jako velké lákadlo, které přitahuje pozornost k tématu. My se snažíme ho doplňovat celý rok dalšími akcemi, které jsou významněji zaměřené na komunikaci jednotlivých témat a podporování boření plotů v hlavách lidí vůči duševně nemocným," potvrzuje ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice Martin Hollý.

Jitka Benešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme