Na vystoupení v Rudolfinu zkouší Bennewitzovo kvarteto v dětském pokoji

V pražském Rudolfinu v pondělí vystoupí Bennewitzovo kvarteto. Nejúspěšnější český kvartet, který patří do světové špičky, zahájí Komorní řadu České filharmonie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benewitzovo kvarteto | Foto: Třeboňská nocturna

Jsou zastoupeni u jedné z nejlepších agentur, koncertují po celém světě, a když jsou na čas v Česku, zkouší doma. Jako například teď, kdy se připravují na zahajovací koncert Komorní řady České filharmonie:

„Začneme Mozartovým kvartetem Loveckým, pak bude následovat pět kusů pro smyčcové kvarteto od Ervína Schulhoffa a pak bude Schubertův violoncellový kvintet C dur, který budeme hrát s německým violoncellistou Danjulo Ishizakou,“ přibližuje program zítřejšího koncertu Štěpán Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zkoušce Benewitzova kvarteta se byla podívat reportérka Michaela Vetešková

A jeho spoluhráč, cellista Štěpán Doležal dodává, že většina kvartet zkouší v bytech hudebníků:
„Já myslím, že u kvartet je to poslední dobou docela běžné a to z prostého důvodu: my prostě nemáme peníze na to, abychom si platili zkušebnu,“ říká Štěpán Doležal.

„Lidi nás milují a ptají, kdy už zase budeme cvičit. Ale musím říct, že když jsme dělali komplet Bartoci pro jeden italský projekt, tak nás tolik rádi neměli, jako když třeba hrajeme Schuberta nebo Mozarta. Ptali se, kdy už to skončí,“ směje se Jiří Pinkas, který na zkoušku před koncertem propůjčil dětský pokojík svých dětí.

A jeho devítiletému synkovi Matějovi to vůbec nevadí, protože se rád něčemu přiučí: „Já hraju druhý rok na housle, na klavír jsem hrál dva roky. A teď ještě nevím, jestli budu hrát,“ dodává.

Bennewitzovo kvarteto získalo od svého vzniku v roce 1998 řadu cen. Vydalo několik desek a jejich koncerty natáčely mezinárodní televizní i rozhlasové společnosti. Teď připravují i několik projektů s Českým rozhlasem.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme