Slavnému Philipu Glassovi je 75 let

Americký hudebník Philip Glass se právě dnes dožívá 75 let. Tento fenomenální skladatel se proslavil nejen vážnou hudbou, ale také hudbou k filmům. Spolupracoval s Allenem Gingsbergem, Woody Allenem nebo popovým experimentátorem Davidem Bowiem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Philip Glass | Foto: philipglass.com

Zkomponoval několik oper, symfonií nebo kompozic pro svůj vlastní hudební sbor. Široké publikum si ale rodák z Baltimore v Marylandu získal soundtracky k filmům.

Většina Glassovy hudby je postavená na krátkých elegantních melodických fragmentech. Plyne a graduje v dlouhých meditativních pasážích a cyklicky opakovaných motivech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skladatele Philipa Glasse představuje Martina Hanáčková.mp3

Vznikla v prostředí hudební avantgardy 60. let. Samotného autora fascinovala indická hudba, studoval také evropskou klasiku, čerpal i ze starých motivů, některé opery psal v archaických jazycích: v sanskrtu nebo staroegyptštině.

Glassova hudba je často označována jako minimalistická, sám tvůrce se ale od minimalismu postupně odklonil a svoji tvorbu začal označovat za hudbu s opakovacími strukturami.

Jak napsal nedávno New York Magazine, vyčítat Philipu Glassovi přehnané opakování, je asi jako si stěžovat na to, že je déšť příliš vlhký.

„Když jste starší, máte radost ze spolupráce s mladými lidmi. Myslím, že ta mladší generace skladatelů, mám na mysli ty pod třicet let, je nesmírně talentovaná. Částečně také proto, že absorbovala všechny změny, které moje generace odstartovala. Je nádherné vidět ten odraz v 3. nebo 4. generaci, která následuje po vás,“ hodnotí současnost oslavenec Glass.

Jakub Viliš, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme