V rámci svatováclavského koncertu v katedrále sv. Víta zazní především Dvořák

Hudba Hradní stráže a Policie České republiky oslaví svátek svatého Václava koncertem v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Mimo jiné zazní i slavná Dvořákova skladba Te Deum. Spolu s tělesem dnes večer vystoupí Pražský smíšený sbor a sólisté Národního divadla Dana Burešová a František Zahradníček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

katedrála sv. Víta | Foto: Marián Vojtek

„V první části koncertu ještě zazní několik Dvořákových miniatur, ať už jeho Legendy či biblické písně Ave Maria, a tento čistě dvořákovský repertoár jsme doplnili českým skvostem od Petra Ebena Proprium festivum,“ představuje program šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky plukovník Václav Blahůnek.

Vysvětluje také, že výběr skladeb byl sestaven s ohledem na výročí českého skladatele Antonína Dvořáka, od jehož narození letos v září uplynulo 170 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Benešová láká na svatováclavský koncert

„V prostředí kostela je takový sváteční moment v tom, že dechový orchestr vytváří doslova živoucí varhany,“ upozorňuje ještě šéfdirigent na zvláštní akustiku katedrály.

Orchestr se sborem a sólisty povede dirigent Jiří Kubík. Na programu je i chorál Svatý Václave.

„Koncert je to sice výjimečný, ale nikoliv netradiční, protože tradice svatováclavských koncertů na Pražském hradě trvala celá desetiletí a teprve v 90. letech, v době kdy záležitosti kolem katedrály nebyly zcela jasné, se od této tradice na čas upustilo. Takže teď se k ní vracíme,“ připomíná vedoucí odboru kultury Správy Pražského hradu Václav Beránek.

Jitka Benešová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme