Boskovice zahajují oslavy 150 let veřejného čtenářství ve městě

První veřejný čtenářský spolek v Boskovicích vznikl před sto padesáti lety. Právě dnes ve městě začínají oslavy, které toto kulaté výročí připomenou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihy (ilustr. foto) | Foto: Městská knihovna Děčín

Psal se rok1863 av Boskovicích pár místních buditelů založilo čtenářský spolek Velen. Vše se odehrálo v tehdejším hostinci U Františků na Masarykově náměstí, kde nyní sídlí řeznictví.

„V roce 1863 měl Velen zaregistrováno 102 členů, a ti si mohli půjčovat ze 75 svazků knih,“ říká vedoucí městské knihovny Boskovice Miroslav Jurdičová a pro srovnání dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

V Boskovicích natáčel Michal Záboj

„V současné době si naši čtenáři, kterých je 2154, mohou půjčovat ze 65500 svazků knih a za loňský rok jsme zaevidovali 106735 výpůjček jak knih, tak časopisů.“

Oslavy 150 let veřejného čtenářství ve městě odstartuje Den otevřených dveří v knihovně. Návštěvník se tak může podívat do pro něj běžně nepřístupných prostor, dodává ředitel boskovických kulturních zařízení Oldřich Kovář:

„Jsou to prostory, kde se skladují knihy, kde se zpracovávají, obalují a připravují k distribuci do oddělení. No a samozřejmě v každé té pracovně, která bude přístupná, bude někdo, kdo řekne a přiblíží, co dělá a co se děje s knihou, než přijde čtenáři na pult. Případně bude zodpovězena otázka, co vlastně dělá knihovník v době, když nepůjčuje.“

Do konce týdne knihovna ještě pořádá ve středu koncert v zámeckém skleníku, ve čtvrtek křest knihy o své historii a v pátek představení pro děti a improvizační divadlo.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme