Od smrti Václava Hraběte uplynulo 50 let, jeho verše dodnes znějí na jevišti

Přesně před padesáti lety, 5. března 1965, zemřel ve svém bytě v pražské Nerudově ulici Václav Hrabě, jeden z nejpodivuhodnějších básníků moderní české poezie. Bylo mu jen 24 let. I když mu za života nevyšla jediná sbírka, brzy se stal kultovním básníkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kovářík | Foto: Tomáš Vodňanský

Verše Václava Hraběte se léta šířily opisováním, v písničkách Vladimíra Mišíka, ale také díky pásmům poezie, která byla k vidění třeba na pražských scénách v Divadle v Řeznické v Redutě nebo ve Viole.

Hlavní postavou těchto představení byl divadelník Mirek Kovářík. „Jeho poezie je uhrančivá a mně mluvila z duše,“ poznamenal Kovářík v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Václava Hraběte ve vysílání ČRo Plus zavzpomínal divadelník a recitátor Miroslav Kovářík

I když se s Hrabětem znal už za života – o tom, že píše verše, dlouho netušil. Dostal se k nim asi až půl roku po básníkově smrti. „Protože jsem byl šéfem divadla poezie v Litvínově v severních Čechách, tak jsem neváhal a do několika měsíců jsme udělali premiéru,“ popsal Kovářík.

Představení s názvem Stop Time– requiem za Václava Hraběte se pak vlastně stalo základem hrabětovského kultu.

„Nikdo z jeho přátel se neodhodlal k tomu, k čemu jsme se odhodlali my – zveřejnit to dílo. To dílo kolovalo v různých opisech, ale my jsme udělali to, co přijít muselo, prostě nějak to zdokumentovat,“ přiblížil Kovářík.

Verše Václava Hraběte vyšly jako program tohoto představení. „Byl to takový úhybný manévr vůči cenzuře. Kdybychom chtěli vydat knížku, tak bychom museli mít všelijaká povolení, tenkrát cenzura byla velice přísná, takže my jsme to udělali jako program představení, a to tvoří vůbec základ té hrabětovské edice a bibliografie,“ dodal Kovářík.

K popularitě Václava Hraběte přispěly také nahrávky, na nichž básníkovy zhudebněné verše zpívá Vladimír Mišík a recituje Mirek Kovářík. Starší deska má název Pár tónů, které přebývají, novější Reduta Blues.

A poslechnout si verše Václava Hraběte mohou lidé i v divadle. Třeba 16. března bude Mirek Kovářík recitovat pásmo Blues pro bláznivou holku v pražském klubu Rybanaruby.

„To představení je jedno z nejstarších, co se hraje v Praze – nepřetržitě od roku 1980,“ poznamenal Kovářík.

ČRo Plus, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme