Josef Koudelka vystavuje poprvé v Moskvě fotky z roku 1968
Ruské publikum má vůbec poprvé šanci seznámit se s výstavou fotografií Josefa Koudelky ze srpna roku 1968. Emocemi nabité záběry pořízené světoznámým fotografem ve dnech, kdy do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy, vzbudily v mnoha zemích bouřlivý ohlas.
„Pochopitelně jsem nikdy netušil, že moje fotografie z 68. roku z ruské invaze budu jednou vystavovat v Moskvě,“ usmívá se Josef Koudelka.
Se snímky oceňovaného autora agentury Magnum se ruské publikum zatím mohlo seznámit pouze v knižní podobě, když před dvěma roky vyšel soubor Invaze 68. Tehdy mnozí na záběry sovětských tanků v pražských ulicích reagovali s údivem, překvapením i šokem.
O Koudelkově výstavě hovoří sám autor a moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová
Řada Rusů, na nichž se podepsalo sovětské informační vakuum, dodnes ohledně událostí srpna 68 tápe. Pro mladou generaci jde o zapomenutou kapitolu. Teď fotografie ožívají v plné velikosti a působivosti.
„Pro Rusy je to maličká epizoda v jejich historii, nemám žádné iluze o tom, že to změní nějakou podstatnou věc. Ale myslím si, že pro ruské publikum bych chtěl, aby mladí lidé, kteří sem přijdou a podívají se na ty fotografie, udělali všechno pro to, aby nebyli ve stejné situaci jako jejich otcové, kteří tenkrát byli mladí jako oni teď,“ přeje si Koudelka.
„Výstava je poctou a poděkováním Josefu Koudelkovi za jeho celoživotní práci,“ vysvětluje Natálie Grigorijevová, ředitelka galerie Bratří Lumierů, která za pomoci Českého centra v Moskvě výstavu pořádá.
Rusista Jan Machonin z Českého centra v Moskvě popisuje výstavu fotografií Josefa Koudelky
Jak Natálie Grigorijevová zdůrazňuje, cílem výstavy podle ní není rozněcovat politické vášně, případně lít olej do rány česko-ruských vztahů, ale podnítit debatu a nabídnout ruskému publiku pohled na klíčové dny československé historie očima fotografa, který v Rusku léta sklízí obdiv.
„Věřím tomu, že publikum, které sem přichází za kvalitní fotografií, bude reagovat nadšeně. K diskuzi pak výstava určitě přiměje ty, kteří sem přijdou kvůli historii. Smyslem ale není hodnocení dějin. Ráda bych spíš, aby si lidé uvědomili, že dnes jsme jiní, o 40 let starší, a můžeme se dívat jinak než tehdy – upřímně a s otevřenýma očima, na sebe navzájem i na to, co bylo a je před námi,“ dodává kurátorka výstavy.
Bezprostřední informace
Moskva je už 11. městem, kde jsou Koudelkovy fotografie vystaveny. Expozice je ale tentokrát připravená odlišně:
„Specifikum moskevské instalace spočívá v tom, že se divák nejenom nevyhne fotografiím, které mají největší sdělnou hodnotu, ale nevyhne se ani textům, které ho uvádějí do kontextu celé situace 68. roku. Texty následují vždy po čtyřech pěti fotografiích a každý návštěvník na ně narazí, protože jsou zvětšené do té míry, že se jim skutečně nelze vyhnout,“ přibližuje uspořádaní výstavy rusista Jan Machonin z Českého centra v Moskvě, který se na její přípravě podílel.
Také on připomíná, že většina Rusů stále netuší, k čemu v roce 1968 v Československu došlo. Výstava by jim tak podle něj měla přinést první solidní informace o tehdejším dění.
„Bude to informace bezprostřední, protože to, co se nedá předat slovem, komentářem, analýzou, to se dá předat momentem, který je tak fantasticky vytržený z té chvíle, a psychologií, která je v obličejích a očích lidí, kteří jsou na fotkách,“ dodává.