Josef Koudelka vystavuje poprvé v Moskvě fotky z roku 1968

Ruské publikum má vůbec poprvé šanci seznámit se s výstavou fotografií Josefa Koudelky ze srpna roku 1968. Emocemi nabité záběry pořízené světoznámým fotografem ve dnech, kdy do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy, vzbudily v mnoha zemích bouřlivý ohlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do výstavy Josefa Koudelky Invaze 68, Staroměstská radnice Praha, srpen 2008 | Foto: Tomáš Vodňanský

„Pochopitelně jsem nikdy netušil, že moje fotografie z 68. roku z ruské invaze budu jednou vystavovat v Moskvě,“ usmívá se Josef Koudelka.

Se snímky oceňovaného autora agentury Magnum se ruské publikum zatím mohlo seznámit pouze v knižní podobě, když před dvěma roky vyšel soubor Invaze 68. Tehdy mnozí na záběry sovětských tanků v pražských ulicích reagovali s údivem, překvapením i šokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Koudelkově výstavě hovoří sám autor a moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Řada Rusů, na nichž se podepsalo sovětské informační vakuum, dodnes ohledně událostí srpna 68 tápe. Pro mladou generaci jde o zapomenutou kapitolu. Teď fotografie ožívají v plné velikosti a působivosti.

„Pro Rusy je to maličká epizoda v jejich historii, nemám žádné iluze o tom, že to změní nějakou podstatnou věc. Ale myslím si, že pro ruské publikum bych chtěl, aby mladí lidé, kteří sem přijdou a podívají se na ty fotografie, udělali všechno pro to, aby nebyli ve stejné situaci jako jejich otcové, kteří tenkrát byli mladí jako oni teď,“ přeje si Koudelka.

„Výstava je poctou a poděkováním Josefu Koudelkovi za jeho celoživotní práci,“ vysvětluje Natálie Grigorijevová, ředitelka galerie Bratří Lumierů, která za pomoci Českého centra v Moskvě výstavu pořádá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusista Jan Machonin z Českého centra v Moskvě popisuje výstavu fotografií Josefa Koudelky

Jak Natálie Grigorijevová zdůrazňuje, cílem výstavy podle ní není rozněcovat politické vášně, případně lít olej do rány česko-ruských vztahů, ale podnítit debatu a nabídnout ruskému publiku pohled na klíčové dny československé historie očima fotografa, který v Rusku léta sklízí obdiv.

„Věřím tomu, že publikum, které sem přichází za kvalitní fotografií, bude reagovat nadšeně. K diskuzi pak výstava určitě přiměje ty, kteří sem přijdou kvůli historii. Smyslem ale není hodnocení dějin. Ráda bych spíš, aby si lidé uvědomili, že dnes jsme jiní, o 40 let starší, a můžeme se dívat jinak než tehdy – upřímně a s otevřenýma očima, na sebe navzájem i na to, co bylo a je před námi,“ dodává kurátorka výstavy.

Bezprostřední informace

Moskva je už 11. městem, kde jsou Koudelkovy fotografie vystaveny. Expozice je ale tentokrát připravená odlišně:

„Specifikum moskevské instalace spočívá v tom, že se divák nejenom nevyhne fotografiím, které mají největší sdělnou hodnotu, ale nevyhne se ani textům, které ho uvádějí do kontextu celé situace 68. roku. Texty následují vždy po čtyřech pěti fotografiích a každý návštěvník na ně narazí, protože jsou zvětšené do té míry, že se jim skutečně nelze vyhnout,“ přibližuje uspořádaní výstavy rusista Jan Machonin z Českého centra v Moskvě, který se na její přípravě podílel.

Pohled na výstavu Josefa Koudelky Invaze 68, srpen 2008 | Foto: Tomáš Vodňanský

Také on připomíná, že většina Rusů stále netuší, k čemu v roce 1968 v Československu došlo. Výstava by jim tak podle něj měla přinést první solidní informace o tehdejším dění.

„Bude to informace bezprostřední, protože to, co se nedá předat slovem, komentářem, analýzou, to se dá předat momentem, který je tak fantasticky vytržený z té chvíle, a psychologií, která je v obličejích a očích lidí, kteří jsou na fotkách,“ dodává.

Lenka Kabrhelová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme