Na Bouzovsku vznikne slaměná zastávka, ve střeše porostou sukulenty
Budovy se dají postavit z různých materiálů. V Bouzově na Olomoucku se scházejí lidé, kteří místo cihel a malty preferují přírodní materiály. Evropské setkání stavitelů, kteří jako stavební materiál používají slaměné balíky, začíná právě dnes a potrvá do soboty. Stavitelé ze slámy se scházejí každé dva roky. Česká republika je hostí vůbec poprvé.
Stavitelé, architekti, vědci, umělci, vyučující i studenti z technických škol, celkem 90 lidí z 22 zemí, které zajímá stavění z přírodních materiálů dnes přijede na setkání do Podolí u Bouzova. Několikadenní akce slibuje řadu zajímavostí. Například v pátek je připravena konference, v sobotu workshopy nebo ekojarmark.
Jak říká členka organizačního týmu Martina Petrů, pro stavitele ze slaměných balíků jde o důležitou událost. „Pro účastníky to má obrovský význam výměny zkušeností, informací a také workshopů, z nichž každý se specializuje na některou část přírodního stavitelství. Někdo na stavění slámy, jiný na alternativní truhlářství či hliněné omítky. Oni se vlastně v rámci těchto workshopů mohou naučit trošku jeden od druhého,“ vysvětlila.
Organizátor setkání evropských stavitelů ze slámy Jan Froněk byl hostem Ranního Radiožurnálu.
Kromě účastníků si ale na své přijdou i obyvatelé Bouzova. Získají totiž novou autobusovou zastávku. První slaměná zastávka v ČR bude mít dokonce střechu pokrytou dřevem a hlínou, ve které porostou sukulenty. Do její stavby se účastníci i místní pustí už zítra.
Podle organizátora akce Jana Froňka se slaměné stavby stávají reálnou alternativou těm klasickým.
„Časově si troufám říct, že je to stavba poměrně rychlá, pokud máte k dispozici dostatek pracovníků. Můžou to být třeba dobrovolníci, lidé, kteří se o to zajímají. Finančně je to velmi nenáročné, pokud neplatíte tu práci. Máme už i výsledek, že domy nehoří, z června máme zkoušku hořlavosti, která proběhla vynikajícím způsobem,“ přiblížil.