Zemřel Zdeněk Miler, autor populárního Krtečka

Ve věku devadesáti let dnes zemřel autor Krtečka, Zdeněk Miler. Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů se se svou kreslenou postavičkou proslavil nejen u nás, ale také v Japonsku, Skandinávii nebo v Číně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Miler na vernisáži

Zdeněk Miler na vernisáži | Foto: Galerie Vltavín

Miler začal pracovat ve zlínských filmových ateliérech a v roce 1945 přestoupil do barrandovského studia Bratři v triku pod vedením Jiřího Trnky. Byl to právě Miller, který vymyslel známe logo studia, tedy tří kudrnaté kluky v pruhovaných tričkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Miler, režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti

Za svou tvrobu získal Miler mnoho ocenění včetně státního vyznamenání. V roce 1957 získal Benátského lva na filmovém festivalu v tomto italském městě. V roce 2006 mu prezident republiky udělil Medaili za zásluhy.

O Krtečkově popularitě svědčí i obrovský zájem, který mu v rámci české expozice věnovali návštěvníci výstavy EXPO 2009 v Šanghaji.

ČTĚTE TAKÉ: Krtečka si oblíbily i děti v Japonsku

Seriál o Krtkovi má přibližně 50 dílů. Krteček se stal známým nejen v řadě zemí světa, ale podíval se i do kosmu. Na palubu raketoplánu Endeavour ho vzal americký astronaut Andrew Feustel.

„S panem Milerem jsme se viděli včera, když jsem ho navštívil. Prohlíželi jsme si fotografie z návštěvy amerického astronauta Andrewa Feustela. Přivezl jsem mu ukázat některé ze 600 výtvarných prací dětí, které se zúčastnily soutěže Do kosmu s Krtkem, měl z toho radost,“ řekl ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina.

První Krtkův příběh s názvem Jak krtek ke kalhotkám přišel dokončil Miler v roce 1957. A jak příběh s Krtkem vlastně začal? Miler hledal vhodné zvířátko, které v té době ještě nepoužil Walt Disney.

Krtek v originále | Foto: Zdeněk Miler, Jana Káninská

„Krtek je figurka, která není moc hezká. Ale říkal jsem si – přeci jenom je to něco jiného. Tak jsem začal kreslit. A bylo to dlouho, než jsem figurku zestylizoval. Teď jsem si říkal – vždyť ona je celá černá, tak mu udělám aspoň červený čumák. Tak jsem udělal červený čumák, světlou náprsenku. A tak jsem si s tím pomalu hrál,“ popisoval Miler vznik populární postavičky.

Podle Konvaliny přemýšlel Miler nad dalším Krtkovým dobrodružstvím, tentokrát na planetkách ve vesmíru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Zdeňka Milera zavzpomínal redaktor Petr Kořínek ve Večerním Radiožurnálu

„Příběh je o tom, že Krtek si dá žebřík a leze na jeden obláček. Pak si žebřík vystrčí a leze na další, až ho na jednom obláčku čeká sv. Petr. Potom pan Miler říkal, že by potřeboval vědět, jak to v tom vesmíru vlastně vypadá, aby ho mohl namalovat. Takže pan Miler myslel na Krtka do posledního dne,“ řekl Konvalina.

Kromě Krtečka je Miler autorem dětských filmů o cvrčkovi nebo štěňátku, ilustroval také příběhy Kubuly a Kuby Kubikuly nebo Pohádkového dědečka.

Petr Kořínek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme