Kapičky oleje samy projdou bludištěm

Laboratorní potkani, kteří bravurně procházejí různými labyrinty, mají těžkou konkurenci. Navigovat se skrze bludiště totiž zvládnou také kapky oleje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bludiště

Bludiště | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nanočástice a membránové váčky liposomy by teoreticky mohly po celém těle roznášet léčiva proti rakovině. V praxi ale narážejí na problém s navigací, protože v bludišti krevních cév a tkání je pro ně velmi obtížné najít místo nádorového bujení. Fyzikální chemikové z americké Severozápadní univerzity se domnívají, že lepšími navigátory by byly kapénky oleje. Ze silikonu vytvořili čtvercové bludiště o hraně 6,5 cm a začali v něm testovat navigační schopnosti milimetr velkých kapiček minerálního oleje nebo organického rozpouštědla dichlormetanu.

Kapičky nesly náklad červeného barviva, které usnadnilo jejich sledování v labyrintu. Na videu to vypadá téměř jako kouzlo - malá červená kapička, kterou vědci položí do vchodu labyrintu, si během jediné minuty najde cestu k východu. Podstatou kouzla jsou chemické vlastnosti kapiček i celého bludiště. Chodby labyrintu vědci naplnili zásaditým roztokem a do východu umístili kousek kyselého gelu agarózy, ze kterého se zvolna uvolňují protony. Díky tomu vzniká chemický gradient a roztok u východu je kyselejší než u vchodu. Rozdíly v kyselosti ovlivňují povrchové napětí kapiček, které bude vyšší na straně kapky namířené k východu.

Agaróza | Foto: public domain

Různorodost povrchového napětí vytváří hnací sílu, která kapičku nejbližší cestou navádí k východu z bludiště. Vědci se domnívají, že jejich "inteligentní" kapičky, kterým přezdívají "chemické laboratorní krysy", by se možná daly využít k léčbě rakoviny. V okolí nádorů totiž panuje kyselé prostředí, které by kapky oleje mohlo lákat stejně, jako východ z umělého bludiště.

Zdroj: Science NOW

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme