Nápad vysokoškoláka z Českých Budějovic může ochránit stovky stromů proti škůdcům

Je to drobný hnědý motýlek, kterého v přírodě velmi snadno přehlédnete. Jeho larvy ale ničí stromy, hlavně jírovec maďal. Na klíněnku jírovcovou účinně neplatí ani žádné postřiky, a tak ve velkém ničí listnaté stromy. Vysokoškolák Michal Kopačka z Českých Budějovic proto přišel na způsob, jak proti nebezpečnému hmyzu bojovat. Svůj výzkumný projekt posílá i do ministerské soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíněnka na listech jírovce

Klíněnka na listech jírovce | Foto: Eva Hieke, Gabriela Juhásová

Michal Kopačka, mladý student Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, vymyslel způsob, jak klíněnku jírovcovou efektivně vyhubit. A to během kompostování listů jírovce s pomocí speciálního mykoinsekticidu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nápad studenta z Českých Budějovic se zajímala reportérka Petra Benešová

Kukly nebezpečného hmyzu v listech přezimují, a to je právě příležitost, jak je zničit, a oslabit tak v dalším roce jejich populaci.

„Máme tu fotoeklektory, ve kterých je založená směs kompostu a listí a jsou přikryté různou vrstvou hlíny. Cílem je zjistit vrstvu kompostu, která zaručí stoprocentní likvidaci klíněnky,“ popisuje student svůj výzkum ve skleníku Jihočeské univerzity.

Samička hmyzu naklade vajíčka na listy, ze kterých se vylíhnou larvy a ty pak vykousávají listy. Strom se tím velmi oslabuje, listy hnědnou a usychají. Zahubit ho pak mohou například další parazitické houby.

„Tato vrstva, kterou naneseme na kompost, zaručí, že pokud klíněnka přežije zimu a vylíhne se, tak nebude mít dostatek síly, aby se vyhrabala na svět a škodila jírovcům. Projekt bude velmi přínosný do praxe, protože náklady, které by byly spojené s použitím v kompostárnách, budou minimální,“ vysvětluje Kopačka.

Tento způsob bude podle studenta šetrnější k životnímu prostředí. Doposud používané postřiky na listy nefungovaly tak dobře a mnohdy byly drahé.

Invaze klíněnky zasáhla celou Evropu

Školitel Rostislav Zemek, vědecký pracovník Entomologického ústavu v Českých Budějovicích, vidí ve výzkumu velký přínos. Klíněnka jírovcová je pro zdejší listnaté stromy velkým nebezpečím.

„Je to invazní škůdce, který se z Makedonie rozšířil po celé Evropě během asi 15 let. V současné době zasahuje až Skandinávii i Rusko a ve všech státech, kde se jírovec maďal pěstuje, je klíněnka rozšířená. Působí škody zejména estetické, nicméně škody jsou i na výnosu plodů,“ připomíná Zemek.

V Česku se klíněnka objevila poprvé v lokalitách Lednice, Valtice, a Břeclav. Později se rozšířila na celé území.

Martin Hromádka, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme