Světelný smog negativně ovlivňuje život většiny obyvatel planety

Dnes začíná další etapa celosvětového monitoringu světelného znečištění. V Česku se do něj může zapojit prakticky kdokoli - stačí hodinu po západu slunce najít na obloze souhvězdí Oriona a Lva a spočítat okem viditelné hvězdy. Pozorovací protokol a další instrukce jsou na webu brněnské hvězdárny, která je jedním z garantů akce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

západ slunce

západ slunce | Foto: Alena Palečková

Pracovník hvězdány Jan Píšala připomíná, jaký negativní dopad přemíra nočních světel má: „Určitě nejvíc je to diskutováno v té rovině z pohledu astronomů, ale dotýká se to každého z nás,“ tvrdí Píšala a pokračuje:

„Může to být třeba jen to, že máme narušeny biorytmy, hůře se nám třeba spí, pokud nám zrovna svítí pouliční lampy do pokoje, nemáme dostatek tmy.

A odráží se to třeba i v tom, že se to projevuje v pozměněném chování zvířat, která tím také trpí, protože zkrátka dostatečná tma po určitou dobu je nezbytná pro lidský organismus, a pokud se jí nedostává, tak se mohou objevit třeba různé poruchy spánku a další věci.“

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme