Vysoká škola chemicko-technologická láká děti na chemii. Připravila pro ně tábor v laboratořích
Na tábor do školy. Zní to jako protimluv, v případě mladých chemiků je to ale skutečnost. Školáci se sjeli do Prahy, aby bádali na univerzitní půdě a stali se členy odborného týmu. Řeší problémy ohrožené civilizace. Stany sice nemají, mohou se ale pochlubit mikroskopy a ochrannými brýlemi.
Z laboratoří Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se překvapivě line vůně banánů. Děti zrovna svačí, to aby se posílily na další bádání.
Na sobě mají místo plášťů bílá trička. V laboratoři je vítají studenti školy, kteří se malé badatele snaží zaujmout krátkou přednáškou.
Červený tým má zrovna teď na starosti odbornice na mikrobiologii řas Gita Procházková: „Vymysleli jsme takovou pohádku, aby si mohly něco představit. Máme hodně obrázků.“
Děti si po chvilce mají možnost vyrobit si z řas tabletu, která může sloužit jako krátkodobá náhrada stravy.
Členem červeného týmu je třináctiletý Šimon a patnáctiletá Jitka. „Já dám tabletu babičce,“ říká Šimon a dál prozrazuje: Naučil jsem se také vyrábět mýdlo a kreslit bakterie jako plísně.“
„Chemie mě ve škole baví, akorát se učitelka často opakuje. Ve škole ale skoro vůbec neděláme pokusy,“ srovnává Jitka.
Děti se během pětidenního tábora učí, jak si vyrobit pitnou vodu, jak získat elektrickou energii ze šťavnatých produktů, vyrobí si lepidlo z bramborového škrobu, mýdlo, nebo ruční papír, cílem je v dětech probudit o chemii zájem.
„Každý den dopoledne mají dva bloky v laboratořích. Příběh jim předtím připraví vedoucí, takže večer mají takovou přípravu, převypráví jim nějaký příběh, co budou příští den řešit,“ říká organizátorka tábora Jitka Svatošová.
Na jiných táborech děti spí ve stanech nebo chatkách. Tady spí děti na vysokoškolských kolejích. „Vzhledem k tomu, že my máme koleje na Jižním Městě, kde je kousek Kunratický les, tak aktivity mají v přírodě,“ dodává Svatošová.
Zábavu v laboratoři ale během týdne vystřídá i exkurze, třeba do čistírny odpadních vod v Bubenči.