Sportovní spolky nechtějí Lébla jako náměstka pro sport v resortu školství

Bývalý šéf volejbalového svazu Antonín Lébl se nezamlouvá sportovním svazům jako kandidát na pozici ministerského náměstka pro sport. Lébla navrhuje budoucímu šéfovi resortu školství Marcelu Chládkovi z ČSSD hnutí ANO. S tím ale nezávisle na sobě nesouhlasí Český volejbalový svaz a Česká obec sokolská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy | Foto: Filip Jandourek

Podle nich měl Lébl ve svazu i ve svém podnikání problémy kvůli neprůhlednému hospodaření. V novém úřadu by prý mohl zneužít své kompetence.

Antonín Lébl se zatím k případu nevyjádřil. Českému rozhlasu vzkázal, že se potřebuje s výhradami sportovců nejdříve seznámit.

Náměstek pro sport má být pod dohledem náměstka pro ekonomiku, hlavní rozhodování zůstane na ministrovi. Budoucí ministr školství prý o konkrétních jménech rozhodne až po uvedení do úřadu:

„Co se týká konkrétně pozice náměstka pro oblast sportu, chtěl bych ho po svém jmenování prokumunikovat i se zástupci odborné veřejnosti, to znamená s Českým olympijským výborem i s dalšími lidmi, kteří se pohybují v oblasti sportu.“

Soudní spor s volejbalisty i Sokolem

Český volejbalový svaz na Lébla podal žalobu za nezákonné obohacování. „Tam je celkem deset soudních sporů, navazuje jeden na druhý. První dva jsme pravomocně vyhráli a další jsou samozřejmě v řízení. Čeká se na jejich výsledek,“ přibližuje nynější předseda volejbalového svazu Zdeněk Haník.

Soudní spor s Léblem vedou i Sokolové. Česká obec sokolská (ČOS) ve svém prohlášení zmiňuje nedobré zkušenosti s Agenturou Leman, jejímž vlastníkem je právě Antonín Lébl. Agentura se podílela na mediální kampani ke 150. výročí založení Sokola včetně XV. všesokolského sletu v roce 2012. Právníci prý ale smlouvu posoudili jako „nápadně nevýhodnou“ pro ČOS.

„Agentura Leman nesplnila své závazky plynoucí z uzavřené smlouvy, odmítla je splnit a pomocí nejrůznějších právních obstrukcí plnění stále odkládá. Do dnešního dne nebyly tyto závazky vyrovnány,“ dodává starostka ČOS Hana Moučková.

„Kandidaturu člověka, který vede soudní spor s jednou z nejvýznamnějších sportovních, ale i společensky uznávaných organizací v České republice, na post, kde bude v případě zvolení rozhodovat o směřování, fungování a financování celého sportovního prostředí, považujeme za naprosto nepřijatelný střet zájmů,“ vysvětluje.

Klára Bílá, Martin Karlík, krw, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme