Rakovník oživil petici za dostavbu R6. Obce se jí už nemohou dočkat

Už několik let se starostové obcí podél rychlostní silnice R 6 mezi Chebem, Karlovými Vary a Prahou snaží prosadit její dostavbu. Před téměř třemi lety vznikla i petice na podporu stavby, kterou teď oživilo město Rakovník, když se k ní připojilo. Ministerstvo dopravy slibuje, že do roku 2020 práce na dostavbě silnice určitě začnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z nových mostů na obchvatu Kolína | Foto: Michal Trnka

A třeba v Řevničově, kde se stavba obchvatu odsouvá od roku 1996, už se ho místní nemohou dočkat. Karlovarská silnice se tam totiž skoro ani nedá přejít.

„Zvlášť ty děti, když jdou ze školy, přecházejí přes silnici.“
„A když jdete třeba na autobus, musíte jít o chvíli dřív, protože by se mohlo stát, že pojede auto za autem a nikdo vás nepustí,“ popisují každodenní situace v Řevničově dvě místní seniorky, které právě míří přes R6 a na pravidelnou procházku.

Petici prosazující urychlenou dostavbu R6 teď nově mohou lidé podepisovat přímo na rakovnickém městském úřadě. Město tím chce pomoci k sesbírání 10 tisíc podpisů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obce a města na Rakovnicku se už nemohou dočkat dostavby R6. Reportáž Aleny Rokosové

„My víme, že žádná petice nám tu stavbu nepostaví, ale pakliže se docílí těch 10 tisíc podepsaných účastníků, tak je potom možné petici projednat přímo v Senátu,“ říká starosta Řevničova Jiří Petráček zvolený za Nezávislé.

Podle něj obec, kterou prochází nejen R6, ale i silnice I. třídy směrem na Slaný, potřebuje obchvat kvůli bezpečnosti a ochraně zdraví občanů, ale i nemovitostí podél Karlovarské silnice. „Zhruba 10 let zpátky v jednom rodinném domku spadl v obýváku celý strop,“ zmiňuje.

V sousedních Krušovicích je situace jen o málo lepší. Téměř celá obec totiž leží nalevo od R6 ve směru od Prahy, napravo od ní je jen několik domů. I tak se ale místní nemohou roky slibovaného obchvatu dočkat a starostka Eva Hůlová zvolená za ODS vysvětluje proč:

„Vidíte tu zatáčku tady sama, kopec do Řevničova v zimě - jakýkoliv problém se na té silnici stane, tak to tady zůstane stát, jsou kolony, je to neprůjezdné,“ uvádí starostka. Před pěti lety si v Krušovicích spočítali, že denně obcí projede skoro pět tisíc aut

U Bošova na Karlovarsku začala napodruhé stavba úseku rychlostní silnice R6 do Lubence. Úsek o délce 4,1 kilometru bude stát 1,53 miliardy korun a v provozu má být na konci října 2015 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Aktuálně se staví úsek Lubenec - Bošov, zhruba v polovině trasy mezi Novým Strašecím a Karlovými Vary. A ministerstvo opravy připravuje stavbu úseku Nové Strašecí - Řevničov a obchvatů Řevničova a Lubence.

„Očekáváme, že by realizace těchto staveb mohla být kolem roku 2016, zejména u obchvatu Řevničova a úseku Nové Strašecí – Řevničov, ty jsou technicky trošku provázány,“ přibližuje ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna. Dodává, že vykoupeno je zatím mezi 30 a 50 procenty pozemků.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme