Čerpání z EU a zlepšení pověsti Česka jako potížisty, popsal své první úkoly ministr Brabec

Lepší čerpání peněz z evropských fondů a zlepšení vztahů s Evropskou komisí, to jsou první úkoly, na něž se chce zaměřit nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ministr, který přebírá resort od svého předchůdce Jana Podivínského, to dnes řekl Českému rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr životního prostředí Richard Brabec

Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr životního prostředí Richard Brabec | Zdroj: ČTK

Brabec věří, že mu potíže s čerpáním evropských peněz pomohou vyřešit noví lidé na klíčových postech, které si přivede.

„Jak na ministerstvu z hlediska náměstka pro čerpání evropských fondů, tak i na Státním fondu životního prostředí budou vědět, co mají dělat a kde ten problém nastal,“ uvedl Brabec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záznam rozhovoru s Richardem Brabcem z vysílání Radiožurnálu

Chtěl by také změnit systém dotací, který je podle něj velmi složitý. „Z hlediska schvalování je celá řada projektů u ÚOHSu, to chceme změnit, zpřehlednit,“ poznamenal nový ministr.

Rád by také zlepšil pozici Česka vzhledem k Evropské komisi. „Protože my máme dneska pověst potížisty, který rád někomu radí, ale nerad plní stanovené podmínky, takže určitě jedním z našich prvních klíčových úkolů bude vylepšení naší pozice v Bruselu,“ řekl Brabec.

Brabec odpověděl i na otázku týkající se dostavby Temelína. Podle něj se rozhodnutí bude muset opřít až o novou Státní energetickou koncepci. V současné době si prý rozhodnutí neumí představit.

Premiér Sobotka uvedl do úřadů ministry životního prostředí, školství a kultury

Číst článek

„Protože by bylo podmíněné státní zárukou, a tedy obrovským závazkem, který by stát, potažmo spotřebitelé elektrické energie vlastně dávali ČEZu k tomu, aby tahle stavba byla realizována,“ uvedl ministr. Narážel na to, že ČEZ požaduje před případným zahájením stavby od státu záruky návratnosti projektu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém šéfovi resortu životního prostředí mluvila moderátorka Helena Šulcová s Danielem Vondroušem z asociace nevládních organizací Zelený kruh

Ani o případném prolomení těžebních limitů by se podle Brabce nemělo rozhodovat před vznikem nové energetické koncepce.

Daniel Vondrouš z asociace nevládních organizací Zelený kruh vidí odložení rozhodnutí o dostavbě Temelína jako správný krok, v druhém případě by si však představoval rozhodnější postoj.

„Protože samotné tyto úvahy znejišťují rozvoj obcí v severních Čechách. Ty limity platí, zajišťují těmto obcím rozvoj, zajišťují tamní pracovní příležitosti a není dobré spekulovat o prolomení limitů,“ poznamenal.

Střet zájmů prý jen na papíře

Brabec se vyjádřil také k projektu vybudování říčního kanálu Dunaj-Odra-Labe, za který se přimlouval i prezident Miloš Zeman. Ministr plán označil v této chvíli za vizionářský.

„První podmínkou pro to, aby se vůbec o něm dalo uvažovat reálně, je domluvit se s našimi sousedy, sousedními státy, kterých se ten projekt také týká, zda s tím vůbec souhlasí. A v případě, že ano, tak pak se nad tím zamyslet třeba v podobě studie proveditelnosti, co by to vůbec přineslo. Já musím říct, že preferuji takové jednodušší, rychlejší projekty, jako například plavební stupeň na Labi v Děčíně,“ řekl Brabec.

Brabcovu nominaci do čela ministerstva životního prostředí provázela kritika ze strany ekologů. Ti připomínali, že Brabec působil jako manažer velkých českých chemických podniků, třeba v neratovické Spolaně, Unipetrolu nebo v Lovochemii, která patří do Babišova holdingu Agrofert, a působil ve vedení Svazu chemického průmyslu.

Ministerstvo životního prostředí | Foto: Eva Odstrčilová

Brabec už se podle svých slov setkal se zástupci několika nevládních organizací.

„Ta setkání proběhla tři nebo čtyři a troufám si říct, že jsme si vyjasnili celou řadu těch jejich námitek a že pochopili, že ten střet zájmů je tady jenom na papíře, ale ve skutečnosti není,“ řekl Brabec.

Daniel Vondrouš je však v hodnocení opatrnější. „Je to určitý handicap, protože to prostředí, ve kterém pan ministr působil a zájmy, které dříve hájil, byly s životním prostředím v přímém rozporu,“ uvedl Vondrouš.

Zelený kruh prý bude nyní především zajímat, jak se nový ministr vypořádá s registrem, který sleduje toxické látky vypouštěné do přírody.

„Část těchto údajů o těchto jedovatých látkách chce chemický průmysl před veřejností utajit. Uvidíme, jak se k tomu postaví ministr – jestli nechá ten registr funkční, nebo se pokusí utajovat ve prospěch chemického průmyslu,“ dodal Vondrouš.

kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme