Sobotkova vláda stáhla čtvrtinu zákonů, které schválil Rusnokův kabinet

Podruhé se dnes na jednání sešla koaliční vláda premiéra Bohuslava Sobotky. Stáhla devět ze zhruba 40 zákonů, které dříve schválil předchozí kabinet Jiřího Rusnoka. Vláda také požádala sněmovnu o svolání schůze k hlasování o důvěře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka na TK po jednání vlády | Foto: Úřad vlády ČR

„Na základě návrhů jednotlivých členů vlády vláda stáhla z projednávání v parlamentu celkem devět sněmovních tisků. Zákonů v legislativním procesu je kolem 40, z toho u devíti se vláda rozhodla, že ukončí legislativní proces,“ řekl v úvodu tiskové konference premiér Bohuslav Sobotka.

Mezi normami, které kabinet stáhl z legislativního procesu, je například návrh služebního zákona, protože poslanci ČSSD předložili vlastní novelu, která je ve sněmovně. Dále rozhodla vláda o stažení zákona o ozbrojených silách nebo návrhu na znovuobnovení poplatků za pobyt v nemocnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání vlády sledovala ve Strakově akademii redaktorka Květa Moravcová

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici už loni v létě, Rusnokův kabinet se pokusil o jeho znovuobnovení ve výši 60 korun. Nová vláda ale už dříve uvedla, že poplatek zruší, i když tím zdravotnická zařízení přijdou o miliardy korun. Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček před časem prohlásil, že tyto peníze nemocnicím nahradí.

Sobotkova vláda dnes také řešila návrh poslanců hnutí Úsvit přímé demokracie na opětovné osvobození pozemků pod novostavbami od DPH. Majitelé novostaveb od ledna totiž zaplatí za pozemek 21procentní daň. Cena pozemků u bytových domů tvoří až 30 procent z ceny bytu. U rodinných domů je podíl ještě vyšší. Ministři dnes ale návrh Úsvitu nepodpořili. Podle vicepremiéra Jiřího Dienstbiera z ČSSD by zvýšil ceny sociálního bydlení.

Za pobyt v nemocnici se platit nebude. Vláda stáhla návrh, který to měl změnit

Číst článek

„Dodavatelé nemovitostí, na kterých jsou umístěny stavby pro sociální bydlení, by si nemohli odečíst daň na vstupu ve výši 21 procent, takže osvobození od 15procentní na výstupu by mělo přesně opačný výsledek, že by se stavby o zhruba šest procent prodražily,“ uvedl. Premiér Sobotka je prý připravený se tímto tématem ještě zabývat.

Vláda dnes také schválila žádost adresovanou vedení Poslanecké sněmovny o svolání schůze, na které se bude hlasovat o vyslovení důvěry nového kabinetu. Ministři musí do středy 5. února dodat podklady pro přípravu programového prohlášení vlády. Termín, kdy by měla vláda požádat sněmovnu o vyslovení důvěry, je 18. února.

Květa Moravcová, Simona Bartošová, bre, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme