Středočeští policisté se učí správně používat defibrilátory, pomáhají jim hlavně u dopravních nehod

Středočeské policii se osvědčily defibrilátory, které jsou součástí některých výjezdových vozidel. Přístroje sloužící k obnovení srdečního rytmu se strážcům zákona mohou hodit zejména u dopravních nehod, ke kterým někdy přijedou dřív než záchranáři. Policisté proto musí základy první pomoci ovládat a zdokonalují se i během pravidelných školení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku získali od města defibrilátor | Foto: Jana Huzilová

Primář kutnohorské záchranné služby Otomar Kušička právě asi patnácti policistům vysvětluje zásady takzvané nepřímé srdeční masáže. Jakési kurzy první pomoci nejsou pro středočeské policisty žádnou novinkou. V posledních letech ale školitelé kladou větší důraz právě i na správné používání defibrilátorů.

Jen na Kutnohorsku mají policisté k dispozici celkem 7 přístrojů sloužících k obnovení srdečního rytmu. Mohou být proto součástí téměř všech výjezdových aut.

„Musí být vybaveni do služby, když už defibrilátory máme. Částečně je sponzorovaly i obecní nebo městské úřady. Kutnohorsko má nejvíc defibrilátorů v rámci Středočeského kraje,“ prozrazuje ředitelka kutnohorské policie Blanka Matějů. Její kolegové použili defibrilátor už čtyřikrát, z toho ve třech případech úspěšně.

„Je to v první řadě významné pro postiženého, protože každá jedna minuta, kdy resuscitace neprobíhá, snižuje jeho šanci na přežití o 7 až 10 procent. Ať už je svědkem kdokoli, tedy i policista, a poskytne první pomoc, tak postiženému skutečně šanci výrazně zvýší, a to je naším cílem,“ říká primář a školitel v jedné osobě Otomar Kušička.

Nejčastěji policisté použijí defibrilátor u dopravní nehody. K bouračkám totiž někdy přijedou dřív než záchranáři. I proto chce mít základy první pomoci pořádně procvičené kutnohorský dopravní policista Martin Zdeněk. „Jsem na školení podruhé. Vždycky je to přínos v tom oživení a dalších cenných radách pana primáře, jak máme dále postupovat,“ vysvětluje policista.

Defibrilátory používají policisté i v dalších částech Středočeského kraje. Třeba minulý týden přístroj hlídka vyndala ze zavazadlového prostoru vozidla při nehodě na plzeňské dálnici D5.

„Postižený mohl profitovat z automatického externího defibrilátoru, který byl ve voze policie. Policie byla tím, kdo byl na místě první a první pomoc velmi kvalifikovaně poskytl. Postižený nehodu přežil a po obnovení oběhu byl transportován do nemocnice,“ říká primář Otomar Kušička.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme