Rakovinou onemocní 14 milionů lidí ročně, v roce 2030 už to bude dvojnásobek

Rakovina je nemoc na vzestupu. Touto zákeřnou chorobou onemocní ročně na celém světě 14 milionů lidí. A tohle číslo se do roku 2030 - podle Světové zdravotnické organizace - zdvojnásobí. Dokládá to ve studii, která čítá 600 stran a kterou dnes zástupci organizace představili v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina prsu | Foto: Fotobanka Profimedia

Podle přednosty Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboše Petruželky je důvodů hned několik.

„Jedním z nich je takový paradox, lidský věk se prodlužuje a populace se dostává do rizikového věku, kterého se dříve nedožívala,“ vysvětlil Petruželka. To se ale týká jen rozvinutých západních zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rostoucím počtu nemocných rakovinou hovořil v publicistickém pořadu Stalo se dnes přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Lubos Petruželka

Dalším důvodem je životní styl. „Současný životní styl je takový línější. Nedostatečné složení stravy, málo fyzické aktivity, samozřejmě kouření a další rizikové faktory,“ dodal profesor.

Sedmdesát procent nemocných ale pochází z méně rozvinutých zemí v Africe a Asii. Vyskytují se tam i formy, které v západním světě nejsou, jako rakovina jater nebo žaludku.

„Jsou tam jiné hygienické zvyklosti. Častější je výskyt nádorů spojených s HIV infekcí nebo karcinomů děložního čípku,“ uvedl přednosta onkologické kliniky.

V západních zemích naopak převažují nádorová onemocnění prsu, prostaty, tlustého střeva a plic. Úmrtnost pacientů se moderní medicíně podařilo významně snížit, počet pacientů s vyléčeným nádorem výrazně stoupá.

Podle Petruželky se ale zanedbává prevence. „Odhaduje se, že dostatečnou prevencí by se dalo předejít až 30 procentům nádorů,“ doplnil profesor.

Jak rozpoznat melanom kůže? /koláž/ | Foto: Jakub Říšský, Osobní archiv Petra Arenbergera

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme