Tasemnice by mohla pomáhat při Crohnově chorobě, testují to jihočeští vědci

Někteří jihočeští vědci nosí v rámci výzkumu v těle tasemnici. Střevní parazité podle nich stimulují imunitní systém, a tak paradoxně mohou být lidskému tělu prospěšní. Unikátní výzkum má pomoci vyléčit lidi s Crohnovou chorobou a jinými střevními onemocněními.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dospělá Tasemnice bezbranná | Foto: public domain

Výzkum je unikátní i v tom, že využívá lidské tělo, které se jinak na počátku jakéhokoli výzkumu používá jen sporadicky.

Jihočeští vědci získávají vzorky tasemnic nejenom z myší, ale nabídli tomuto červu i vlastní organismus. Jedním z nich je i ředitel českobudějovického Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR Julius Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jitka Cibulová Vokatá

„Nasadil jsem si tasemnici, která je dlouhá několik metrů. Řekli jsme si, že když tahle mi nic neudělá, tak i ti mnohem menší paraziti by neměli nic páchat, cítím se výborně,“ poznamenal Lukeš.

Výborně by se s tasemnicí měli na základě tohoto výzkumu cítit i lidé, které sužují střevní nemoci. Parazit by je měl „léčit“ bez jakýchkoli dalších léků nebo složitých chirurgických operací.

„Měla by to být jedna z nejpřirozenějších terapií, nebudeme využívat žádné chemické přísady. Lidstvo s parazity soužilo už od pravěku,“ uvedla další členka vědeckého týmu Kateřina Pomajbíková.

Vědci se podle ní snaží zjistit, jakým způsobem tito střevní paraziti ovlivňují imunitní systém člověka. „Působí i na střevní bakteriální mikroflóru. A zjišťuje se, jak mohou být prospěšní i v tomhle směru,“ dodala Pomajbíková.

Hledá se ‚ten pravý‘

Vědci se při výzkumu snaží odpovědět také na otázku, který červ nebo prvok by mohl být ten pravý. Ve hře je celkem dvacet sedm druhů. Podmínky výběru jsou přísné.

„Spousta těch parazitů má složité vývojové cykly. Potřebujeme nějaký cyklus, který můžeme jednak držet v laboratoři, jednak ta infekční stádia pro toho člověka jsou sterilní, a můžeme ho nakazit bez ohledu na to, že by se nakazil něčím jiným,“ popsal parazitolog Roman Kuchta.

Podle něj už vědci našli několik „kandidátů“. „Někteří se již používají, a někteří se právě vůbec nepoužívali, a to je vlastně ta novinka, kterou chceme do této problematiky přinést,“ doplnil Kuchta.

Jihočeští vědci spolupracují s lékaři po celé České republice. Odborníci chtějí pozorovat třicet dobrovolníků s Crohnovou chorobou po dobu několika měsíců.

„Dozorující lékaři budou zaváděním sond do střev zjišťovat, jak to střevo bude na přítomnost toho parazita reagovat, jestli ten samotný zánětlivý proces ustupuje, nebo ne,“ vysvětlila Pomajbíková.

Jihočeští vědci věří, že by se tato metoda mohla v budoucnosti stát součástí medicíny. Pravděpodobnost je prý velká. Dosavadní výzkum potvrzuje, že červi a lidé si mohou vzájemně prospět.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme