Kličko otiskl v německém Bildu otevřený dopis proti Janukovyčovi

Ukrajinská opozice bojuje proti vládě prezidenta Viktora Janukovyče na všech frontách. V parlamentu chce prosadit omezení prezidentských pravomocí, schází se s evropskými a americkými diplomaty a teď se na svou stranu snaží přetáhnout i německou veřejnost. Německý bulvární deník Bild dnes otiskl otevřený dopis lídra strany Udar Vitalije Klička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vitalij Kličko se na bezpečnostní konferenci v Mnichově vyslovil pro zavedení sankcí vůči Ukrajině | Zdroj: Reuters

„Když se jdu v noci, kdy teplota spadne pod mínus 25 stupňů, setkat s demonstranty ve stanovém městečku na Majdanu, někdy si říkám, co asi právě dělá prezident Janukovyč ve svém vyhřátém prezidentském paláci,“ začíná svůj dopis Vitalij Kličko.

Podle něj na Ukrajině neexistuje žádný politik, který by svou moc použil tak bezostyšně ke svému obohacení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Kličkově dopise informovala redaktorka Silvie Třeslínová. Komentář přidal redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup

Kličko v dopise popisuje, co všechno prezident vlastní, že prý létá pouze soukromý letadlem a že je jeho majetek odhadován na 200 milionů eur, zatímco v jeho daňovém přiznání lze prý najít jen miliony dva. Janukovyčův syn, vystudovaný zubař, se prý dokonce dostal na seznam nejbohatších lidí časopisu Forbes s majetkem zhruba půl miliardy eur.

V druhé části dopisu se Kličko soustředí na politiku. Píše, že mu Janukovyč při jednáních vyhrožoval. Údajně ho upozornil, že pokud parlament rozpustí, přijdou všichni poslanci o politickou imunitu, čímž naznačil, že by Kličko mohl skončit za mřížemi podobně jako Julia Tymošenková.

Praha nechce hostit Janukovyče. A posílá peníze ukrajinským obětem násilí

Číst článek

Na závěr dopisu lídr opoziční strany Udar poznamenává, že i pokud by Janukovyč nové prezidentské volby vypsal, postará se o to, aby Kličko nemohl kandidovat. Zákon, který by to měl zajistit, už prý prezident dokonce připravil.

Janukovyč už dříve obvinil opozici, že podporuje extremismus a šíření nenávisti. Poukazoval například na radikální demonstranty, kteří útočili na policisty.

Opozice se zatím snaží vybudovat si silnější pozici na domácí scéně i na té mezinárodní. Právě Německo je zatím v jakémkoliv vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny velmi opatrné a zdráhá se zavést i jakékoliv sankce.

Ukrajinský parlament zatím cestu z krize nenašel, k jednání se vrátí ráno

Číst článek

Kličko a Janukovyč se dnes podle agenturních zpráv osobně setkali. Kličko se prý prezidenta snažil přesvědčit, že jen reforma ústavy „může zchladit horečku ve společnosti“. Prezident podle opozičního předáka takové rozhodnutí přijmout nechce, čímž vyostřuje situaci. Autentickou Janukovyčovu reakci zatím agentury nenabídly.

O možné reformě ústavy dnes jednali i poslanci ukrajinského parlamentu. Po neshodách nakonec přerušili zasedání do středečního rána.

Silvie Třeslínová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme