Komunisté se znovu pokusí prosadit zrušení lustrací. Už je načase, míní Kováčik

Poslanci rozhodnou o budoucnosti lustrací v Česku. Na dnešním jednání se vrátí k přerušenému projednávání návrhu KSČM na zrušení lustračního zákona. Opoziční strany ODS a TOP 09 požadují jeho zamítnutí, pro jeho další projednávání by naopak mohli zvednout ruku kromě komunistů i někteří poslanci hnutí ANO a ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Kováčík | Foto: Filip Jandourek

To, že by zrušení lustrací podpořili i jejich koaliční partneři, se nelíbí lidovcům. Podle jejich předsedy Pavla Bělobrádka by to mohlo způsobit uvnitř koalice vážné problémy:

„Já jsem jasně řekl, že respektuji právo poslanců hlasovat podle svého vědomí a svědomí i v takovýchto věcech, ale pro nás by ta situace byla velmi komplikovaná, pokud by i hlasy vládní koalice prošel komunistický návrh na zrušení lustrací.“

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska je lustrační zákon potřebný, i když de facto už nefunguje.

Lustrační zákony zakazují příslušníkům mocenských elit a ozbrojených sborů bývalého totalitního režimu a osobám registrovaným jako spolupracovníci Státní bezpečnosti, zastávat vybraná místa ve státní správě, samosprávě a ozbrojených složkách.

„Samozřejmě pokládáme za vyloučené zrušení lustračního zákona, byť účinnost už je velmi malá, protože pánové Bělobrádek, Sobotka, Babiš a Zeman se spolu dohodli, že na ministerstvech už ten zákon fakticky neplatí, i když je účinný,“ uvedl.

Občanští demokraté upozornili na to, že normy se nevztahují jen na spolupracovníky někdejší komunistické Státní bezpečnosti, ale také třeba na důstojníky této tajné policie, funkcionáře KSČ a členy Lidových milic.

Komunisté argumentují tím, že lustrační zákon už je přežitý. Podle šéfa jejich poslanců Pavla Kováčika navíc odporuje i evropským pravidlům:

„Ten zákon měl mít platnost pouhých pět let a vypadá to, že bude navěky, pokud se nezruší. Je kritizován i z evropských institucí. Už je načase, aby byl odstraněn a aby občané měli rovný přístup - například v možnosti pracovat pro tento stát.“

Věra Pfeifferová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme