Komunisté se znovu pokusí prosadit zrušení lustrací. Už je načase, míní Kováčik

Poslanci rozhodnou o budoucnosti lustrací v Česku. Na dnešním jednání se vrátí k přerušenému projednávání návrhu KSČM na zrušení lustračního zákona. Opoziční strany ODS a TOP 09 požadují jeho zamítnutí, pro jeho další projednávání by naopak mohli zvednout ruku kromě komunistů i někteří poslanci hnutí ANO a ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Kováčík | Foto: Filip Jandourek

To, že by zrušení lustrací podpořili i jejich koaliční partneři, se nelíbí lidovcům. Podle jejich předsedy Pavla Bělobrádka by to mohlo způsobit uvnitř koalice vážné problémy:

„Já jsem jasně řekl, že respektuji právo poslanců hlasovat podle svého vědomí a svědomí i v takovýchto věcech, ale pro nás by ta situace byla velmi komplikovaná, pokud by i hlasy vládní koalice prošel komunistický návrh na zrušení lustrací.“

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska je lustrační zákon potřebný, i když de facto už nefunguje.

Lustrační zákony zakazují příslušníkům mocenských elit a ozbrojených sborů bývalého totalitního režimu a osobám registrovaným jako spolupracovníci Státní bezpečnosti, zastávat vybraná místa ve státní správě, samosprávě a ozbrojených složkách.

„Samozřejmě pokládáme za vyloučené zrušení lustračního zákona, byť účinnost už je velmi malá, protože pánové Bělobrádek, Sobotka, Babiš a Zeman se spolu dohodli, že na ministerstvech už ten zákon fakticky neplatí, i když je účinný,“ uvedl.

Občanští demokraté upozornili na to, že normy se nevztahují jen na spolupracovníky někdejší komunistické Státní bezpečnosti, ale také třeba na důstojníky této tajné policie, funkcionáře KSČ a členy Lidových milic.

Komunisté argumentují tím, že lustrační zákon už je přežitý. Podle šéfa jejich poslanců Pavla Kováčika navíc odporuje i evropským pravidlům:

„Ten zákon měl mít platnost pouhých pět let a vypadá to, že bude navěky, pokud se nezruší. Je kritizován i z evropských institucí. Už je načase, aby byl odstraněn a aby občané měli rovný přístup - například v možnosti pracovat pro tento stát.“

Věra Pfeifferová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme