Břidlicový plyn se v Královéhradeckém kraji těžit nebude, rozhodlo ministerstvo

Ministerstvo životního prostředí zastavilo řízení o možnosti těžit na východě Čech břidlicový plyn. Těžařská společnost mu nedodala potřebné podklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrt na těžbu břidlicového plynu v Pensylvánii | Foto: GNU Free Documentation Licence, Version 1.3, Ruhrfisch

Těžaři původně uvažovali o průzkumných vrtech v okolí téměř 50 měst a obcí. Proti těžbě břidlicového plynu proto na Náchodsku a Trutnovsku protestovali jak zástupci dotčených míst, tak i obyčejní lidé.

Ministerstvo životního prostředí na podzim řízení o průzkumných vrtech zastavilo a vyzvalo těžařskou společnost k doplnění informací.

Firma podklady nedodala, a ministerstvo proto řízení zastavilo. Pokud by těžaři měli opět zájem zahájit průzkum, musí o povolení zažádat znovu.

Břidlicový plyn se těží metodou takzvaného frakování neboli hydraulického štěpení. Do hlubin země se vhání pod velkým tlakem štěpící kapalina obsahující chemikálie, která břidlici rozruší, a pak je plyn možné odčerpat.

Právě chemikálií se bojí odpůrci metody, k dalším argumentům patří také hlučnost vrtů a časté úniky skleníkového plynu metanu.

Těžba břidlicového plynu je složitá a energeticky náročná, protože jeho ložiska jsou obvykle hlouběji než zásoby zemního plynu.

Grafické schéma způsobu těžby břidlicového plynu, včetně nalezišť v Česku | Foto: ČTK

Václav Plecháček, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme