Stav muže otráveného metanolem se lepší. Lékaři ho probouzejí z umělého spánku

Dvaapadesátiletý muž z Boskovic, který se v pátek otrávil metanolem, je mimo ohrožení života. Jeho stav se postupně zlepšuje. Lékaři ho už postupně probouzejí z umělého spánku, neví ale, jaké bude mít muž následky. Od včerejška dýchá sám bez přístrojů, podle ošetřovatelů může mít poškozený mozek a hlavně zrak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

„Hemodialýzou jsme dostali z těla pacienta už 98 procent metanolu, takže během dneška jsme ji pomalu ukončovali,“ uvedl náměstek pro preventivně léčebnou péči Vladimír Zemánek.

Připomněl, že od soboty je muž odpojený od plicní ventilace a dýchá sám pomocí hadičky zavedené do dýchacích cest.

U člověka, který požije metanol, se projeví porucha koordinace. Charakteristickými symptomy otravy jsou zvracení, bolesti břicha, průjem, bolesti zad a hlavy, závrať, nesrozumitelná řeč, ztuhlost šíje, křeče, poruchy vidění a bezvědomí.

„Zatím nevíme, jaké následky bude mít. Stabilizovali jsme srdce a další orgány, ale nevíme, jak to bude vypadat s mozkem a zrakem. Může mít výrazné postižení zraku, které u otrav metanolem bývá,“ řekl Zemánek s tím, že pacient je mimo ohrožení života.

Nemocnice přijala muže v pátek v kritickém stavu. Policie u něj doma našla láhve s alkoholem, které předala do laboratoře. Výsledky testů ale obsah metanolu vyloučily. Policie tak zatím stále neví, z čeho se muž otrávil. Kriminalisté proto chtějí muže vyslechnout hned, jak nabyde vědomí.

Metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má téměř 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme