Vedení Litoměřic sbírá nápady na využití majetku, který město získalo od armády

Litoměřice získaly do svého majetku bývalé kasárny ženijního vojska. Armáda je opustila před deseti lety a radnice teď vymýšlí, jak pozemky i budovy využít. S nápady mohou přijít i občané. Z kasáren mohou být třeba parcely pro rodinné domy, kanceláře nebo i parkoviště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litomeřice - náměstí. Autor fotografie: Miaow Miaow | Foto: Creative Commons licence 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

„Tady, jak jsou ta šedivá vrata... Potřeboval bych něco, kam můžu složit nějaké věci. Kdybychom se dali do holportu s hasiči, tak by to chtělo něco většího,“ prohlíží si areál bývalých kasáren z auta šéf litoměřických strážníků Ivan Králík a přemýšlí, které budovy by byly vhodné pro městskou policii.

Místostarosta Litoměřic Karel Krejza z ODS je přesvědčený, že se využití pro objekty a pozemky najde. „Jsou to poměrně rozsáhlé pozemky, dobré místo. Samozřejmě bude to chtít nějaké investice, bude tu možná i lehká ekologická zátěž. Ale to si myslím, že nebude problém časem to využít,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak plánuje litoměřická radnice naložit s majetkem, který dostala od armády, zjišťovala redaktorka Iva Zítková

Mezi první nápady využití patří rozprodej pozemků na výstavbu rodinných domů, sociální bydlení nebo na parkoviště pro odtažená auta. Zájem mají i dobrovolní hasiči.

„Naše jednotka má zájem o garážová stání. Tam by se dala čerpadla a agregáty, co nejsou tak často používané, ale potřebujeme je při povodních. Bylo by fajn, že by to bylo pod zámkem a pod nějakým kamerovým systémem,“ přeje si velitel litoměřických dobrovolných hasičů Martin Šimek.

Že by areál dál chátral a nenašlo se pro něj využití, se zatím vedení města neobává. „Je to možnost rozvoje do budoucna. Nic nás nenutí teď s tím cokoli dělat. A že by nás to nějak extrémně zatěžovalo, to také ne,“ říká místostarosta Karel Krejza.

„Úvěry na sanace objektů si v žádném případě brát nebudeme. Možností využití budeme hledat více, nejdřív sem vypustíme našeho městského architekta a pak se uvidí. Tady jsme u některých věcí v řádu i desítek let,“ dodává opatrně.

Místostarosta předpokládá hlavně zájem z městských institucí a příspěvkových organizací, od podnikatelů i od sportovců. Vedení města teď chystá i setkání s občany, na kterém uvítají další nápady.

Pro většinu lidí je převod kasáren do majetku města zatím novinkou. Paní Alena, která v Litoměřicích žije třicet let, věří, že město s novým majetkem naloží dobře. „Řekla bych, že jsou na radnici takoví docela rozumní. Město vzkvétá,“ říká.

Rozvoj v této oblasti se očekává i proto, že blízko povede dálniční přivaděč, který zlepší dostupnost třeba pro podnikatele. Ti by sem mohli přestěhovat své výroby ze zátopových oblastí.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme