Rozhodnout o budoucnosti musí sami Ukrajinci, shodlo se Rusko i Německo

Směr, kterým se bude jejich země ubírat, si musí vybrat sami Ukrajinci, shodli se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier. Řekli to po dnešní schůzce v Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (vlevo) a jeho ruský kolega Sergej Lavrov | Foto: Reuters

Lavrov varoval před pokusy ovlivňovat vývoj na Ukrajině zvenčí. Žádné sféry vlivu by podle něj neměly existovat.

„Jestliže Ukrajinu nutí vybrat si mezi Evropskou unií a Ruskem podle principu ‚buď - anebo‘, pokoušejí se ve skutečnosti takovou sféru vlivu vytvořit, to je přece očividné,“ upozornil ruský ministr zahraničí Lavrov.

Přehrát

00:00 / 00:00

O setkání ruského a německého ministra zahraničí mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě Martin Dorazín

Ukrajina je podle něj pod tlakem Západu.

„Není úplně korektní mluvit o tom, že Ukrajina si může svobodně vybrat, a každý den přitom vysílat na Ukrajinu nezvané emisary, kteří přesvědčují ukrajinské vedení, aby si zvolilo to řešení, které prosazuje Evropská unie a Spojené státy,“ uvedl Lavrov.

Německý ministr zahraničí Steimeier odmítl názor, že Unie hraje na Ukrajině geopolitické šachy s Ruskem.

Podle německého deníku Bild kancléřka Angela Merkelová plánuje schůzku s lídry ukrajinské opozice. Vitalije Klička a Arsenije Jatseňuka by měla potkat již příští úterý v Berlíně.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Foto: Reuters

V boji o vliv nad Ukrajinou mezi Ruskem a Západem hrají velkou roli také peníze. Vláda v Kyjevě vyčíslila ztráty v případě odklonu od Ruska na 500 miliard eur.

Opozice požaduje od EU finanční kompenzace v případě, že se přikloní na její stranu. Rusko nabídlo 15 milionů dolarů za to, že Ukrajina nepodepsala dohodu s Unií. Stejnou částku chtějí opoziční aktivisté na stabilizaci ukrajinské ekonomiky.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme