Prestižní ocenění Asociace českých kameramanů získaly snímky Hořící keř a Cirkus Bukowski
Předávání cen Asociace českých kameramanů nepřineslo žádné větší překvapení, vyhráli favorité. Oceněnými snímky se staly film Hořící keř a seriál České televize Cirkus Bukowski. Cenu za celoživotní dílo si odnesl kameraman Vladimír Opletal.
Vedle několika kameramanů byl členem poroty i nový poradce ministra kultury Vladimír Franz.
„Bylo těžké najít jakési kritérium. Muselo k tomu samozřejmě přistoupit i hledisko takového toho Gesamtkunstwerku, že lidi nebudou sledovat, jestli ten film má třeba jen hezkou hudbu, kameru nebo jednotlivou složku, ale důležitý je celek. Jak si to vzájemně odpovídá, a jaký je výsledný dojem. A pro mě přeci jen Hořící keř dominoval,“ popisuje Franz.
Film Hořící keř získává jednu cenu za druhou. Ocenění pro kameramana Martinu Štrbu je tedy už další v řadě. Sám Štrba přiznává, že Hořící keř stojí v jeho filmografii na čestném místě.
„Byla to pro mě úžasná záležitost. Jednak profesně, byla to výzva, dobové dílo, úžasný scénář. Všechny průsečíky se protly v jednom bodě, který byl intenzivní,“ popisuje.
Za televizní kameru získal cenu Marek Janda. Většinu času při práci na seriálu Cirkus Bukowski strávil s kamerou v ruce nebo na rameni. To se také projevilo na jeho zdraví.
„Jojo, chodím na rehabilitaci a chorobou z povolení je skolióza,“ vypráví Janda.
Cenu za celoživotní kameramanské dílo získal Vladimír Opletal. Stál mimo jiné u vzniku seriálů Sňatky z rozumu či Eliška a její rod. Natočil také řadu filmů, mezi nimi například Romeo a Julie na konci listopadu, Nezralé maliny nebo Hodina klavíru.
Ceny Asociace českých kameramanů byly uděleny už po devatenácté.