Na jižní Moravě chybí malé vodní nádrže, které by zadržely vodu v krajině
Jižní Moravě v dlouhodobém horizontu hrozí sucho, varují hydrologové. Srážky jsou rozložené nerovnoměrně a vodu z povodní nebo přívalových dešťů neumíme zadržet. Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu by na jižní Moravě mělo vzniknout více malých vodních nádrží, mokřadů a drobných poldrů.
Podle Marka Viskota z Povodí Moravy má tento státní podnik ve správě celkem 143 nádrží, většinu z nich převzal před třemi lety po transformaci Zemědělské hospodářské správy v různém stavu.
„Je to nejvíc nádrží, které státní podnik Povodí v republice dostal do majetku,“ říká Viskot a dodává:
„Nedá se říct, že by všechny nádrže měly nějaké zásadní potíže, ale samozřejmě mezi tím velkým množstvím jsou i takové, které mají technické problémy, nebo problémy související se zanášení sedimenty.“
Na riziko poklesu hladiny spodní vody a sucho upozornili meteorologové na semináři pořádaném Jihomoravským krajem. V počasí jsou totiž stále větší extrémy a srážky jsou rozložené nerovnoměrně.
„Neumíme zadržet vodu, když jsou přívalové deště, naopak snažíme se ji rychle odvést z krajiny,“ popisuje ředitel brněnské pobočky Českého meteorologického ústavu Jaroslav Rožnovský a doplňuje:
„Ale v dlouhodobých průměrech nám srážky nerostou. Tato voda se v krajině nezadrží a vyvolává obavy při rostoucích teplotách, tedy větším výparu, že může být sucho.“