V KLDR se po půlstoletí znovu setkávají rodiny rozdělené korejskou válkou

Po více než padesáti letech se dnes necelá stovka Jihokorejců opět setkává se svými blízkými žijícími v Severní Koreji. Mají několik dnů na to, aby si popovídali – pravděpodobně se už nikdy neuvidí. Na setkání s příbuznými totiž severokorejské úřady lidi pečlivě vybírají. Zhruba 72 tisíc jich je stále ještě na čekací listině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

80-letý Jang Chun ukazuje fotografii svého bratra, kterého neviděl od korejské války | Foto: Reuters

Vybrané korejské rodiny se ode dneška setkávají v Severní Koreji, v letovisku v horách Kumgang. Tentokrát by zde měly pobýt do 25. února.

Setkání jsou většinou značně emotivně vypjatá, rodinní příslušníci se neviděli přes padesát let a často během setkání ani nechodí spát, aby si stihli vše říct.

Přehrát

00:00 / 00:00

O setkání korejských rodin mluvila asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Protože další šanci už tito lidé, převážně důchodci, ke shledání asi nikdy mít nebudou. Hovoří pak spolu o svém životě a rozdělení, jako jeden z Jihokorejců, 76letý pan Li Tu-jang, který se má dnes setkat se svým bratrem. Naposledy ho viděl jako 12letý.

"Naposledy jsme se viděli těsně po začátku korejské války. Když k nám do vesnice přišli severokorejští vojáci, odvedli ho do armády. Myslel jsem, že padl. Až po létech mi volal kdosi z Červeného kříže - řekli, že bratr mě hledá."

Nynější setkání korejských rodin se odehrává zhruba po čtyřech letech. V roce 2010 byly schůzky přerušeny po zhoršení vztahů mezi oběma Korejemi. Loni ale KLDR slíbila setkání obnovit. Díky úsilí Červeného kříže se tak už našlo a setkalo několik stovek Korejců.

Dalších 72 tisíc ale na svou šanci stále čeká a vzhledem k tomu, že jde už o starší občany, se ne všichni tohoto okamžiku dočkají.

Australanu hrozí 15 let v pracovním táboře

Setkání válkou rozdělených rodin ale narušila nepříjemná událost - v KLDR v neděli zatkli dalšího zahraničního turistu, 75letého Australana Johna Shorta. Pchjongjang ho viní z distribuce náboženských materiálů.

Podle vyšetřovatelů měl u sebe náboženské texty vytištěné v korejštině. Za to mu hrozí až 15 let v pracovním táboře. Australan je teď vyslýchán v Pchjongjangu.

Jak uvedly australské úřady, nemohou mu pravděpodobně nijak pomoci. Je tak po Američanu Kennethu Baeovi druhým mužem drženým v současnosti v KLDR.

Korejská válka | Foto: ČTK

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme