Lázně získají zhruba o 400 milionů korun více, nová pravidla začnou platit od dubna

Pobyt v lázních hrazený pojišťovnou se od dubna prodlouží na čtyři týdny. Lidé se závažným onemocněním budou jezdit do lázní častěji a dětem bude možné prodloužit čtyřtýdenní pobyt na neomezenou dobu i při opakovaných návštěvách lázní. V Poděbradech se na tom domluvili premiér Bohuslav Sobotka a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se zástupci lázní a zdravotních pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | Zdroj: ČTK

Indikační seznam, který stanovuje podmínky lázeňské péče, se od začátku dubna změní.

„Je to výsledek diskuze odborné skupiny, kde byly zastoupeny pojišťovny, Svaz lázní, odborné společnosti i Česká lékařská komora,“ upřesnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny v indikačním seznamu přiblížil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Díky tomu získají lázně od zdravotních pojišťoven o zhruba 400 milionů korun více. Pro pojišťovny nebude takový nárůst problém.

„Zdravotní pojišťovny s tím víceméně počítaly, protože už v loňském roce se vedly diskuze o tom, že ten pokles je nepřijatelný,“ uvedl Němeček.

V roce 2010 šly do lázeňství tři miliardy korun. Loni ale měly lázně k dispozici zhruba polovinu. Finanční propad zařízením velmi uškodil.

„Některé lázně zkrachovaly a mnohé jsou na pokraji krachu,“ zmínil ministr zdravotnictví s tím, že změna indikačního seznamu by měla finanční situaci lázní stabilizovat.

Edukační balíčky

Indikační seznam neřeší balíčky takzvaných edukačních pobytů, díky kterým se pacienti po kardiochirurgickém zákroku nebo diabetici učí žít se svou nemocí.

Přesto o nich zdravotní pojišťovny chtějí jednat. Lázně by tak mohly získat dalších 20 milionů korun.

„Kardiochirurgický výkon je náročný a pacient se po něm musí chovat trochu jinak. Musí se naučit dýchat poté, co měl rozřezaný hrudník a co každý dýchací pohyb bolí. Totéž u diabetiků. Režimová opatření, způsob aplikace inzulínu, to jsou věci, které nejsou jednoduché,“ připomněl Svatopluk Němeček.

Jana Vondráčková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme