Odchování slůněte na umělé výživě do dospělosti by byl zázrak, říká ošetřovatel

Sloní mládě z ostravské zoo se mléka od matky nenapilo. Samice navíc už nemá mléko dostatečně kvalitní a a ošetřovatelé už nechtějí riskovat pokusy o navedení slůněte k jejím strukům. Dál ale budou pokračovat v krmení umělou náhražkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sloní mládě | Foto: ZOO Ostrava, Pavel Vlček

Ostravští ošetřovatelé zkoušeli slůně naučit pít mléko přímo od jeho matky. Několikrát ji dokonce uspali a přes bezpečnostní bariéru mládě naváděli přímo ke strukům samice. Po třech týdnech ale s riskantními pokusy museli přestat.

„Mléko už není natolik kvalitní, aby slonice mládě uživila. Takže jsme mateřské mléko plně nahradili náhražkou,“ vysvětluje ošetřovatel Pavel Zvolánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

S chovateli, kteří se snaží udržovat naživu mládě slona, natáčel reportér Stanislav Janalík

Postupně chtějí mláděti zvyšovat dávky a zkusit ho dochovat do dospělosti. Proti jsou ale zkušenosti ze světa.

„Jakýkoliv úspěšný odchov do dospělosti se rovná zázraku. S tím v tom pokračujeme, nic jiného nám nezbývá. Slůně ale zatím prospívá,“

Z přítomnosti slůněte u jeho matky navíc podle zoologů mohou těžit také zbylé slonice, které si díky tomu mohou vytvářet rodičovské a sociální vazby uvnitř stáda.

Zoo chce v následujících dnech pavilon slonů v nepravidelných intervalech znovu zpřístupnit návštěvníkům. Čas i délka jeho otevření ale bude záviset na reakci zvířat. V případě, že by sloni jevili známky nervozity, znovu se jeho brány uzavřou.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme