Povodí Ohře hlásí nedostatek vody, může za to neobvykle suchá a teplá zima

Letošní zima byla neobvykle teplá a hlavně suchá. V Ústeckém kraji spadlo od začátku roku téměř třikrát méně srážek, než je běžné. To může podle Povodí Ohře komplikovat jarní práce zemědělcům a voda může vyschnout i ve studních. Vodohospodáři tak vyhlíží vydatnější dešťové přeháňky, ty ale podle meteorologů v nejbližších dnech nepřijdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Veškeré vodní nádrže, které máme, počítají s tím, že na jaře taje sníh. A že se zásoby vody v nádržích obnoví, doplní,“ vysvětluje Jan Svejkovský z Povodí Ohře, proč vodohospodářům chybí sněhová pokrývka.

A že sněhových i dešťových srážek bylo od počátku roku málo, potvrzují slova meteorologa Davida Krále z ústeckého Kočkova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké dopady může mít letošní teplá a suchá zima, zjišťoval reportér Jan Beneš

„Lednové srážkové úhrny pro Ústecký kraj dosahovaly podprůměrných hodnot. Konkrétně to bylo 22 milimetrů, přičemž normální srážka pro měsíc leden je přibližně 60 milimetrů. Únor byl opět podprůměrný, v Ústeckém kraji spalo v průměru 6,3 milimetrů.“

Kvůli suchému počátku roku tak chybí voda nejen ve vodních nádržích, ale také v říčkách a pod zemí.

„V tuto chvíli jsou dost podprůměrné průtoky ve vodních tocích a ta voda, která tam protéká, je dost významně dotována z podzemní vody, které v tuto chvíli není zas tak moc a která také spoléhá na to, že bude doplněna z těch sněhových zásob, které bohužel nejsou,“ dodává Jan Svejkovský z Povodí Ohře.

Důležité teď podle vodohospodářů je, jak bude v příštích týdnech sněžit nebo pršet. Naděje v tomto ohledu ale meteorolog David Král vyvrací. „V nejbližším období žádné výrazné srážky neočekáváme. Takže to sušší období bude pokračovat,“ upozorňuje.

A co by to znamenalo, pokud by už žádné větší srážky opravdu nepřišly? „Byl by určitě nějaký nedostatek vody, který by se projevilo na jaře v zemědělství. Mohlo by se to projevit i u odběru podzemní vody, to znamená u studen,“ odhaduje Jan Svejkovský.

Vloni povodně, letos sucho

Rodinnou farmu v Lenešicích u Loun loni výrazně postihla povodeň. Letos doufají, že jim život neztíží nedostatek vody. Zatím ale velké obavy nemají.

„Na polích to tak nevnímáme, protože zásoba vody je od podzimu ještě dostatečná. Zvlášť tady, co jsme v údolí Ohře, ta spodní voda ještě zůstává,“ říká zástupce farmy Rudolf Derfler.

Zároveň ale přiznává, že pokud ale během několika týdnů výrazně nezaprší, může být situace vážná. „To už by asi bylo znát, vzhledem k tomu, že nás čeká setí a jarní práce.“

Jednu výhodu letošní zima bez sněhu a deště má. A to pro případ, že by se opakovaly prudké a vydatné deště, které loni v květnu způsobily rozsáhlé záplavy.

„Teď je poměrně málo vody, takže pokud by přišly srážky, které byly minulý rok, je pravděpodobné, že by ta situace byla o něco málo lepší,“ konstatuje Jan Svejkovský z Povodí Ohře.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme