Členem bankovní rady ČNB je nově expremiér Rusnok. Chce přispět k přijetí eura

Novým členem rady centrální banky je odedneška bývalý předseda vlády Jiří Rusnok. Ve funkci nahradil Evu Zamrazilovou, které šestiletý mandát skončil 28. února. Rusnok předpokládá, že rada se bude zabývat například snahou o zapojení země do Evropské měnové unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérovi Jiřímu Rusnokovi a jeho úřednickému kabinetu zbývá posledních pár dní ve funkci | Zdroj: ČTK

„Rozhodně součástí současné etapy práce centrální banky jistě bude i příprava a určitý servis vládě v tom směru, kdy a za jakých podmínek se zapojíme do Evropské měnové unie, čili eurozóny, k čemuž jsme se nakonec v přístupových smlouvách zavázali,“ vysvětlil.

Česká národní banka má podle něj jasně dané úkoly vyplývající ze zákonů a Ústavy. „To je cenová stabilita a pro mě tedy široce pojatá finanční stabilita. To jsou klíčové věci, ke kterým bych chtěl přispět. Myslím, že mám nějaké zkušenosti jak z práce ve veřejném sektoru, tak i více než desetileté působení ve velké mezinárodní finanční skupině,“ upozornil.

Rada ČNB
Rada České národní banky je nejvyšším řídícím orgánem České národní banky. Určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. Bankovní rada je sedmičlenná. Jejími členy jsou guvernér ČNB, dva viceguvernéři ČNB a další čtyři členové bankovní rady. Všechny jmenuje a odvolává prezident republiky. Členové bankovní rady jsou jmenováni na dobu šesti roků. Nikdo nesmí zastávat funkci člena bankovní rady více než dvakrát.

Do funkce Rusnoka na začátku února jmenoval prezident Miloš Zeman. Hlava státu věří, že i díky zkušenostem z politiky pomůže Rusnok zavést v České republice euro.

„Domnívám se, že právě vy jako člověk, který kombinuje ekonomické a politické znalosti, budete velkým přínosem při řešení tohoto složitého, nejenom ekonomického, ale i politického problému,“ uvedl Zeman při jmenování.

„Já vidím největší problém jaksi v hlavách – v hlavách politiků, ale i nás všech občanů. My musíme prostě vědět, že toto je naše perspektiva, a musíme se za to postavit. A to je rozhodnutí ze světa politiky a tam se musí pracovat ještě před tím, než bude to technické řešení, ve kterém potom banka funguje víceméně jako servis,“ myslí si Rusnok o otázce přijetí eura.

Nástup Jiřího Rusnoka na post v bankovní radě ČNB uvítal i premiér Bohuslav Sobotka: „Myslím si, že to je člověk, který nemá jen ekonomické znalosti, ale má také širší rozhled. A myslím si, že takoví lidé jsou v zásadě docela obohacením pro složení bankovní rady.“

„Myslím si, že to je dobrý krok ze strany prezidenta republiky a trošku to rozšíří názorové spektrum členů bankovní rady. Jak znám Jiřího Rusnoka, tak si myslím, že nepochybně bude prosazovat vstup České republiky do společné měny v okamžiku, kdy na to Česká republika bude připravena,“ dodal Sobotka.

Jiří Rusnok - vládní funkce | Foto: Michal Jindra

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme