Ubitím mladíka přispěli k zažehnutí egyptské revoluce, teď čeká policisty vynesení rozsudku

Rozsudek nad dvěma egyptskými policisty, kteří k smrti ubili mladíka jménem Chálid Saíd, má dnes vynést soud v Alexandrii. Saída zabili policisté v létě roku 2010 za bílého dne na ulici druhého největšího egyptského města. Událost se stala jedním z impulzů k protestům proti Mubárakovu režimu a brutalitě policejního aparátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na káhirském náměstí Tahrír proti prezidentovi Mursímu protestují tisíce Egypťanů | Zdroj: Reuters

V dokumentu o smrti Chálida Saída popisuje majitel internetové kavárny jeho zadržení dvěma policisty v civilu. Majitel ukazuje mramorový pult, o který policisté bili Chálidovi hlavou, když se jim nechtěl legitimovat.

„Přišel sem do kavárny, zdravil se se známými, a pak najednou přišli dva a takhle zezadu ho uchopili. Podle toho, jak s ním zacházeli, to byli policisté. Tak jsem se díval, co bude, čekal jsem, že ho budou kontrolovat a šacovat.“

„Pak se ale ten mladík začal vzpírat, protože neviděl, kdo ho drží. Jeden z těch tajných policistů ho vzal a začal mu bít hlavou o tenhle mramorový pult.“ Poté Saída policisté vytáhli na schodiště vedlejšího domu a tam ho dalšími ranami usmrtili.

Po revoluci v roce 2011 poslal soud oba policisty na sedm let do vězení, odsouzení se ale odvolali. Podle aktivistů by jejich případné dnešní osvobození potvrdilo přetrvávající beztrestnost egyptské policie.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme