Venezuela se rok po smrti Cháveze bouří, v obchodech chybí mléko či léky

Ve Venezuele se bude truchlit za prezidenta Huga Cháveze. V zemi však nyní roste nespokojenost s jeho nástupcem Nicolasem Madurem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti prezidentu Nicolasi Madurovi ve Venezuele v Caracasu | Zdroj: Reuters

Venezuela je už rok bez prezidenta Huga Cháveze. Jedni ho nenáviděli, druzí zbožňovali. Venezuele vládl čtrnáct let a mnohé změnil. Nyní je však v zemi cítit velké napětí.

Na zesnulého vůdce země se dnes chystají vzpomínkové akce. Cháveze mnozí ještě stále považují skoro za svatého, má ostatně v Caracasu i svoji kapličku. Přijedou také politici z celé Latinské Ameriky.

Na druhé straně protesty proti vládě jsou v současnosti na denním pořádku. Za poslední tři týdny kvůli nim zemřely skoro dvě desítky lidí. Nepolevují ani v době karnevalového volna, které současný prezident protáhl na celý týden.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci ve Venezuele popisuje latinskoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Zemi trápí zločin i ekonomické problémy

Venezuelané, a to nejen stoupenci opozice, mají mnoho důvodů k nespokojenosti. Patří mezi ně velká kriminalita, zdražování nebo nedostatek zboží.

Podle oficiální statistiky 28 procent běžně používaného zboží není k dostání. Čím dál hůř se shání třeba kojenecké mléko nebo léky.

Ale ne všechny statistiky mluví proti vládě. Za patnáct let, kdy jsou u moci chávezovští socialisté, se snížila chudoba o 50 procent a dostupnější je prý i vzdělání a lékařská péče.

Co však neklesá je kriminalita, a opozice také poukazuje na to, že země je čím dál tím méně demokratická a režim potlačuje svobodu médií.

Chávezovu nástupci chybí charisma

Zemi nyní vládne prezident Nicolas Maduro, kterého za svého nástupce vybral tehdy již nemocný Chávez.

Chávez však dokázal strhávat davy svou rétorikou, a tím je přesvědčit o své politice. Nicolas Maduro takovým lídrem ale není. Stále se proto zaštituje Chávezovým odkazem.

Teď se situace vyhrotila také zadržením jednoho z lídrů opozice Leopolda Lópeze a zatýkáním demonstrantů. Obavy vyjádřily Spojené státy a sousední Kolumbie.

Dnes přijede do země také speciální poradce brazilské prezidentky. Je to známý vyjednavač a spekuluje se o tom, že se bude snažit přimět vládu ke změně tvrdého postoje vůči opozici.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme