Každé umístění do desátého místa je úspěchem, říká Patrik Hetmer

V sobotu začnou sportovci bojovat o medaile na zimní paralympiádě v Soči. Paralympijská premiéra čeká na zrakově handicapovaného lyžaře Patrika Hetmera, který bude bojovat o první desítku. Na svah se vydá společně se svým trasérem Miroslavem Máčalou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český paralympionik Patrik Hetmer se připravuje na první olympijský start v Soči | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Patrika Hetmera čeká na paralympiádě premiéra. Žádný podobný velký závod ve své kariéře ještě neabsolvoval. Zatím se zúčastňoval menších podniků. Právě na nich si ve své kategorii vyjel účast v Soči. Popsal zároveň, s jakým handicapem na trať vyráží.

„Mám zúžené zorné pole u obou očí na čtyři stupně. Ostrost mám víceméně normální jako ostatní lidi, ale to zorné pole mě omezuje celkem dost, takže jezdím za trasérem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Patrik Hetmer se chystá na svůj premiérový start na paralympijských hrách

Víc, než na svahu takový problém znepříjemňuje běžný život. Neumožní například získat řidičský průkaz. „Jinak na sjezdovce jsem vlastně odmala jezdil i sám, pokud je sjezdovka volná, tak mi to nedělá problém. Pokud je tam lidí víc, tak určitě využiju raději traséra.“

Při závodech se pak Patrik Hetmer bez služeb traséra neobejde. Ten se vydává na trať těsně před jezdcem. Přes intercom se dorozumívají. Mezi oběma musí být vzájemná důvěra.

„Tvoříme vlastně závodní pár, trasér je stejně důležitý jako já. Nejsem v týmu sám, jsme tam dva.“ A dva se také vydají na první paralympijský závod. Čeká je už v neděli. Dva dny po slavnostním zahájení her.

Sledge hokej baví lidi mnohdy víc než klasický hokej, tvrdí útočník Palát

Číst článek

„Včera jsme se dozvěděli, že můžeme jet i superobří slalom a superkombinaci, což nás hodně potěšilo. Takže začínáme 9. března superobřím slalomem.“ Otázkou je, na jak kvalitním sněhu. Vysoká teplota může pochopitelně kartami ve sjezdovém lyžování patřičně zamíchat.

„Byli jsme na prohlídce a vypadá to docela náročně. Uvidíme, až se do toho pustíme trochu v rychlosti. Ono to vždycky vypadá trochu jinak, když se člověk dívá na sjezdovku z boku, než když jí pak vyzkouší napřímo,“ svěřil se Patrik Hetmer a zmínil se i o tom, s čím bude v cíli spokojen.

„Když budeme v nějaké disciplíně do desátého místa, tak to budeme považovat za úspěch.“

Pavel Petr, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme