Pozemkový úřad dočasně povede šéf ústecké pobočky Vrba, pověřil ho Jurečka

Státní pozemkový úřad, který má na starosti i církevní restituce, dočasně povede Martin Vrba. Vedením úřadu ho pověřil ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl do úřadu ministra zemědělství Mariana Jurečku | Zdroj: ČTK

Podle ministra Jurečky pro Vrbovo jméno rozhodly zejména zkušenosti a znalost úřadu.

„Chtěl jsem, aby ten člověk, který přijde teď dočasně do vedení Státního pozemkového úřadu, byl člověk zevnitř té organizace, aby znal problematiku, aby se orientoval,“ řekl Jurečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změně v čele pozemkového úřadu mluvila Na Radiožurnálu redaktorka Věra Masopustová

Vrba doposud vedl krajskou pobočku pozemkového úřadu v Ústeckém kraji.

„Dlouhodobě se v této problematice pohybuje, zná detailně problematiku pozemkových úprav, takže si myslím, že tam nebude nějaké prodlení, že by tam přišel člověk, který se bude ve funkci hledat,“ dodal Jurečka.

Řádný šéf pozemkového úřadu by měl vzejít z výběrového řízení do tří až čtyř měsíců. Zveřejnit požadavky na budoucího ředitele a spustit výběrové řízení plánuje ministerstvo do dvou týdnů.

Vrba nahradí ve vedení úřadu Petra Šťovíčka, kterého ministr odvolal na konci února kvůli údajným vazbám na lobbistu Ivo Rittiga.

Šťovíček se zúčastnil oslavy Rittigových narozenin, kde měl podle médií Rittigovi předat obraz, na kterém byl Rittigův portrét v podobě boha Dia. Šťovíček to označil za rescesi s tím, že z oslavy, kde bylo dalších zhruba 150 lidí, brzy odešel. Jurečku však nepřesvědčil.

Od Šťovíčkova odvolání řídila úřad jeho první náměstkyně Veronika Nedvědová. Teď ho tedy oficiálně, byť dočasně, vede Martin Vrba.

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek a má na starosti i církevní restituce. Je tedy velmi vlivný a ostře sledovaný.

Obzvlášť to platí v koalici, kde v této otázce nepanuje shoda. Sociální demokraté a hnutí Ano se snaží s církvemi dojednat nižší finanční vyrovnání, KDU-ČSL však odmítá jakékoli silové řešení.

O post šéfa pozemkového úřadu měla při vyjednávání o koaliční vládě zájem ČSSD, ale lidovci, kteří nakonec resort zemědělství získali, jim ho nedali. Ministr Jurečka, jak řekl, straníka mít v této funkci nechce. Tuto podmínku podle Jurečky Vrba splňuje.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme