Pacienti britské kliniky ušetří cestu k lékaři, konzultovat mohou přes Skype
Univerzitní klinika v Severním Staffordshiru se zřejmě stane nejen první britskou, ale také první evropskou nemocnicí, která pro kontakt mezi lékařem a pacientem začne používat Skype. Podle vedení nemocnice by se zkrátily čekací doby, pacienti by si nemuseli brát volno z práce a snížil by se enormní tlak na lékaře.
Typickým případem, které by se do budoucna řešily přes Skype, by podle manažerů kliniky údajně byli pacienti, kteří mají za sebou rutinní operaci a jejich ošetřující lékař by je ještě chtěl po propuštění z nemocnice vidět na kontrolu.
Rozhodně by se to netýkalo akutních případů ani vážných onemocnění.
Podle managementu by hovor po Skypu nahradil lékařské konzultace, pravidelné návštěvy u praktického lékaře, které tady v Británii hodně lidí zmešká.
Pacienti britské kliniky možná ušetří cestu k lékaři, nemocnice navrhuje konzultace přes Skype. Podrobnosti od londýnského zpravodaje Jiřího Hoška
Univerzitní klinika v Severním Staffordshiru patří k největším v Británii. Rutinních kontrol měla v loňském roce 518 tisíc. Vedení nemocnice doufá, že pokud nápad se Skype konzultacemi projde, sníží se počet fyzických návštěv u lékaře o 180 tisíc.
Přineslo by to prý úlevu pro notoricky přepracované lékaře, znamenalo by to zkrácení často otřesných čekacích dob a pomohlo by to prý i s takovým problémem, jako je nedostatek parkovacích míst v nemocnici.
Převratný návrh počítá i s e-mailovou komunikací přímo mezi lékařem a pacientem.
Rozhodnutí ještě není definitivní. Čeká se ale, že revoluční návrh projde. Má totiž velkou podporu, sdruženími pacientů počínaje a zaměstnavateli konče. Vedení nemocnice ale připouští, že pořád nezná odpovědi na některé lékařské i právní "kličky" celého návrhu.
Určitě by se tímto nápadem chtěly inspirovat i další britské nemocnice. Skype zatím používá jedna klinika ve Walesu, ale jen k tomu, aby sestřičky měly na dálku dohled nad pacienty, kteří potřebují dialýzu.