Krymský parlament přijal deklaraci o nezávislosti, platit začne až po referendu

Na uzavřeném zasedání odhlasoval krymský parlament Deklaraci o nezávislosti. Nový stát by měl vzniknout hned po nedělním referendu, ve kterém budou obyvatelé poloostrova odpovídat na otázku, jestli se chtějí připojit k Rusku nebo zůstat součástí Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krymský premiér Sergej Aksjonov | Zdroj: Reuters

Krym se podle deklarace stane suverénním a nezávislým státem, ale jen na pár dní nebo týdnů. Po vyhlášení nezávislosti chtějí poslanci a vláda okamžitě požádat Moskvu o vstup do Ruské federace.

Vše závisí na výsledku nedělního referenda, vládní politici jsou přesvědčení, že se obyvatelé Krymu z 80 procent rozhodnou pro Rusko. Očekávají ale provokace.

„Po ulicích chodí bandy lidí z Pravého sektoru, kteří pod falešnými záminkami doplnění voličských seznamů a jejich kontroly žádají po lidech doklady a pak jim je roztrhají. Takový člověk už pak k referendu bez dokladů nemůže,“ říká jeden z velitelů krymské domobrany, který se představil jako Ivan.

Krymská samospráva uzavřela vzdušný prostor nad poloostrovem

Číst článek

Průzkumná letadla Awacs Severoatlantické aliance mezitím začala monitorovat situaci na Krymu a Ukrajině. Oznámilo to rumunské ministerstvo obrany s tím, že letadla budou nad Černým mořem operovat v rámci společného cvičení NATO.

Další letadla Awacs budou operovat nad územím Polska, kam se teď přesunula letka amerických stihaček. Také v tomto případě se oficiálně jedná o cvičení.

Ruská vojenská přítomnost na Krymu | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme