V Jihlavě začal festival mladých divadelníků. Díky dotacím je vstup zdarma

Festival mladých amatérských souborů dnes v Jihlavě odstartoval svůj 14. ročník. JID 20-14 začal v poledne v Divadle otevřených dveří hrou Baroni mladého souboru z Hlinska. Patří mezi sedm seskupení z Česka, která se v průběhu tří dnů představí zdarma veřejnosti v originálních představeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představení 39 stupňů brněnského divadla Buranteatr vychází z díla Alfreda Hitchcocka

Představení 39 stupňů brněnského divadla Buranteatr vychází z díla Alfreda Hitchcocka | Foto: Buranteatr

„Vzhledem k tomu, že mi jsme schopni pokrýt chod festivalu z dotací, tak máme vstupné zdarma,“ vysvětlila organizátorka Alena Mikulíková.

Jediná výjimka podle Mikulíkové bylo nadstavbové představení, kde si festival pozval profesionální divadlo. Letos to bylo brněnské Buranteatr s hrou 39 stupňů inspirovanou dílem Alfreda Hitchcocka.

Novinkou je, že letošní přehlídka nabízí představení souborů i odjinud než z kraje Vysočina.

K několika pravidelným účastníkům, jako je jihlavská Spoušť nebo telčský Negatyv, přibyly i soubory nové, například Škeble z Lanškrouna, Divadlo Jesličky Josefa Tejkla z Hradce Králové nebo pelhřimovský soubor BezMasky.

Odborná porota vybere mezi sedmi soubory ten nejlepší a doporučí ho na národní přehlídky Šrámkův Písek a Mladou scénu.

Festival začal ve čtvrtek, jeho program končí v sobotu. Programovou novinkou bude přednáška na téma Má mládežnické divadlo smysl?, která se uskuteční v pátek 14. března v 15:00 v kině Dukla. V Městské knihovně Jihlava je výstava fotek z loňského ročníku JID 2013.

Plakát festivalu mladého divadla JID 20-14 | Foto: JID 20-14

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme