Fico se před volbami pustil do svého největšího soka. Ten si nařčení nenechal líbit

Slováci budou už zítra volit prezidenta. První kolo o nové hlavě státu téměř určitě nerozhodne, hodně ale napoví. Ze 14 kandidátů jsou největšími favority na postup do druhého kola populární předseda vlády Robert Fico a politický nováček Andrej Kiska. Těsně před volbami se do sebe ostře pustili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico během kampaně v západoslovenské Skalici | Zdroj: Reuters

Poslední prezidentská debata, poslední šance poškodit protivníka. Robert Fico v diskuzi na televizi Markíza kritizoval Andreje Kisku za údajně vysoké úroky u splátkových společností, které Kiska na Slovensku kdysi vlastnil a v České republice stále částečně vlastní.

Andrej Kiska, který v politice teprve začíná a posledních pár let se věnoval charitě, není zdaleka tak dobrým řečníkem jako Robert Fico a horko těžko se bránil. Nepřímo obvinil premiéra, že platí antikampaň proti jeho osobě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební kampaň na Slovensku sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Všechny průzkumy voličských preferencí napovídají tomu, že se druhé kolo nakonec opravdu odehraje v sestavě Fico – Kiska. Tomuto duelu nejvíc věří také sázkové kanceláře. Koneckonců i ostrý premiérův výpad proti pravděpodobnému soupeři ukazuje, že Fico Kisku bere vážně.

Dokud se ale nezavřou volební místnosti, nedá se vyloučit nic. Ani úspěch Milana Kňažka, který je zatím s odstupem na třetím až čtvrtém místě. Herec a bývalý politik postavil kampaň na jedné hlavní myšlence – že Robert Fico a jeho strana SMER už mají příliš velkou moc ve státě. Je prý potřeba, aby je někdo kontroloval, nejlépe prezident.

Podle komentátora týdeníku Trend Mariána Leška ale Kňažko souboj s Ficem prohrál už na začátku: „On začal kampaň dokonce až po premiérovi Ficovi a to je něco, co slovenský volič neodpustí. Protože slovenský volič je citlivý na to, aby se o něj někdo ucházel, aby měl pocit žádoucí nevěsty.“

Andrej Kiska, úspěšný slovenský podnikatel a filantrop | Foto: Prokop Havel

Podle průzkumů nemá šanci na postup ani další z ambiciózních kandidátů, mladý právník a poslanec Radoslav Procházka. Jasným favoritem prvního kola voleb tak zůstává premiér, jeho náskok ale v posledních průzkumech výrazně stahoval právě Andrej Kiska.

Robert Fico tvrdí, že má důkazy o Kiskově údajném lichvářském podnikání, zatím je ale neukázal. Ovšem pokud Fico zítra vyhraje jen těsně, šuplíky se špínou se nejspíš otevřou dokořán.

Robert Fico a Andrej Kiska | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme